Al-Nassr a câștigat duelul cu Abha, scor 2-1, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 21 din prima ligă a Arabiei Saudite. Cristiano Ronaldo a fost la înălțime în acest duel.

Cristiano RonaldoFoto: Power Sport Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cristiano Ronaldo i-a dat mingea lui Anderson Talisca, care a transformat penalty-ul decisiv

Al-Nassr s-a apropiat la un singur punct de liderul Al-Ittihad, după succesul greu obținut în fața celor de la Abha.

Într-un meci disputat pe teren propriu, gazdele s-au văzut conduse după 26 de minute, atunci când Abdulfattah Adam a deschis scorul din pasa lui Saad Bguir.

Presiunea a crescut în repriza secundă, iar atunci a ieșit la rampă Cristiano Ronaldo. Portughezul a executat o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri și a egalat pentru echipa sa (min 78).

În minutul 86 al partidei, Al-Nassr a primit o lovitură de la 11 metri, iar Cristiano Ronaldo a decis să îi ofere mingea lui Anderson Talisca. Acesta a transformat de la punctul cu var și a stabilit și scorul final al jocului, 2-1. A fost al 14-lea său gol din campionat.

Cristiano Ronaldo are 9 reușite în prima ligă a Arabiei Saudite.