FC Barcelona a fost eliminată în play-off-ul UEFA Europa League de Manchester United, scor 2-1 pe Old Trafford, după 2-2 în meciul tur. Juventus Torino și Sevilla merg în optimi, în timp ce Monaco, PSV și Ajax Amsterdam părăsesc competiția.

Erik ten Hag si jucatorii echipei Manchester UnitedFoto: Martin Rickett / PA Images / Profimedia

Manchester United – FC Barcelona 2-1

Elevii lui Xavi au deschis scorul pe Old Trafford, după lovitura de la 11 metri transformată de Robert Lewandowski în minutul 18, acordată pentru o ținere de tricou în careu a lui Bruno Fernandes.

După pauză, Fred a egalat în minutul 47 din pasa aceluiași Bruno Fernandes, iar Antony a dus-o pe Manchester United în avantaj în minutul 73 cu un șut la care ter Stegen nu a putut interveni.

După 2-2 în tur pe Camp Nou, Manchester United elimină Barcelona și merge în optimile Europa League.