Doliu în fotbalul belgian, după ce Arne Espeel, portarul echipei de amatori Winkel Sport B, a decedat la doar câteva ore de la duelul cu SK Westrozebeke.

Minge de fotbalFoto: insidefoto srl / Alamy / Alamy / Profimedia

Arne Espeel, portarul echipei de amatori Winkel Sport B, a decedat la vârsta de 25 de ani

Arne Espeel evolua pentru echipa secundă a belgienilor de la Winkel Sport B, iar portarul a fost titular la meciul contra celor de la Winkel Sport, disputat chiar în weekend-ul precedent.

În vârstă de 25 de ani, Arne Espeel a apărat o lovitură de la 11 metri în repriza secundă, la scorul de 2-1 pentru echipa sa, iar imediat a căzut pe gazon, provocând panică în rândul colegilor săi.

Portarul a fost resuscitat timp de minute bune pe teren, iar în drumul spre spital a murit.

Potrivit celor de la RMC Sport, părinții și fratele erau la meci când s-a întâmplat tragicul eveniment.

„Winkel Sport este în doliu profund pentru moartea bruscă a portarului Arne Espeel. Dorim familiei și prietenilor lui Arne sincere condoleanțe pentru această grea pierdere. Fotbalul trece pentru o vreme în plan secund.” - se arată în comunicatul oficial al clubului.

Arne Espeel nu avea probleme medicale, însă în urma autopsiei de luni se va constata exact care a fost cauza decesului.