Real Madrid, campioana en-titre a Spaniei, a trecut cu 2-0 de Valencia, joi, într-un meci restanţă din etapa a 17-a din La Liga.

Vinicius JuniorFoto: pressinphoto / ddp USA / Profimedia

Real Madrid vs Valencia 2-0, în LaLiga

Madrilenii au dominat partida de pe Santiago Bernabeu și puteau deschide scorul înainte de pauză, dar reușita lui Rudiger ('45+3) a fost anulată pentru un fault în atac comis de Benzema.

Real a punctat până la urmă printr-un șut superb al lui Asensio ('52). Două minute mai târziu, Vinicius a luat pe cont propriu o acțiune și a stabilit rezultatul final.

În minutul 72, Gabriel Paulista (Valencia) a fost eliminat după ce l-a lovit intenționat peste picioare pe Vinicius.

Aici poți vedea un rezumat al meciului dintre Real Madrid și Valencia.

Militao și Benzema s-au accidentat în timpul partidei, iar Carlo Ancelotti a afirmat la final că doar problemele fundașului sunt serioase, acesta urmând să lipsească de la meciul cu Mallorca.

În urma acestui succes, Real a acumulat 45 de puncte și s-a apropiat la cinci lungimi de liderul FC Barcelona. De cealaltă parte, Valencia ocupă locul 14, cu 20 de puncte.