După ce a pierdut Supercupa Spaniei cu Barcelona, Real Madrid s-a impus în fața celor de la Atletico Madrid (3-1) și s-a calificat alături de Bilbao în semifinalele Cupei Spaniei.

Jucatorii echipei Real MadridFoto: GIUSEPPE CACACE / AFP / Profimedia

Real Madrid și Athletic Bilbao completează careul de ași din Copa del Rey

„Los blancos” au obținut calificarea în semifinalele Cupei Spaniei, după ce a eliminat-o pe Atletico Madrid, la capătul unui meci pe care câștigătoarea La Liga l-a dominat autoritar.

Alvaro Morata a înscris împotriva fostei sale echipe (min 19), după o fază colectivă superbă a oaspeților.

Realul l-a pierdut și pe Ferland Mendy în prima repriză, iar Carlo Ancelotti a trebuit să facă mai multe improvizații, fiind nevoit său joace cu Eduardo Camavinga pe postul de fundaș stânga.

Repriza secundă i-a aparținut în totalitate campioanei Spaniei, care a controlat jocul și a irosit mari șanse de a reintra în meci.

Brazilianul Rodrygo a fost introdus pe teren și a restabilit egalitatea pentru Real Madrid (min 79) cu un șut din careu la care Oblak nu a putut interveni, după o acțiune personală de senzație.

Au urmat reprizele de prelungiri, acolo unde jocul s-a desfășurat la o singură poartă, cea apărată de Oblak.

Stefan Savic a fost eliminat după ce a primit două cartonașe galbene în interval de două minute.

Găsit ideal de Vinicius, Karim Benzema a adus-o în avantaj pe Real Madrid (min 104), dar brazilianul a fost cel care a închis tabela (min 120+2).

În celălalt sfert de finală disputat tot joi, Athletic Club Bilbao a învins Valencia cu scorul de 3-1.

Iker Muniain (min 35), Nico Williams (min 45) și Mikel Vesga (min 74) au înscris golurile bascilor.

Pentru echipa antrenată de Gennaro Gattuso a punctat tot un jucător al oaspeților, Oscar de Marcos (min 43, autogol).

Așadar, echipele calificate în semifinalele Cupei Spaniei sunt Osasuna, FC Barcelona, Athletic Club Bilbao și Real Madrid.