Bundesliga s-a reluat după o pauză lungă, de mai mult de două luni, care a cuprins CM 2022 din Qatar și perioada de iarnă. Bayern Munchen și RB Leipzig au terminat la egalitate, scor 1-1.

Jucatorii echipei Bayern MunchenFoto: Sven Hoppe / DPA / Profimedia

RB Leipzig – Bayern Munchen 1-1, în etapa a 16-a din Bundesliga

Primul meci al etapei a consemnat și derbiul dintre echipele de pe locurile unu și trei, ambele formații terminând anul cu victorii pe linie.

Cu Sommer abia transferat și titular în locul căpitanului Manuel Neuer, accidentat grav, Bayern a deschis scorul în minutul 37 prin Choupo-Moting, care a pus latul la centrarea lui Gnabry.

Egalarea a venit în minutul 52, când șutul deviat din careu al lui Marcel Halstenberg l-a învins pe Sommer.

Echipa condusă de Julian Nagelsmann rămâne pe prima poziție în Bundesliga, cu 35 de puncte, în timp ce Leipzig poate pierde podiumul, dacă Frankfurt sau Union Berlin reușesc să câștige.