AC Milan a pierdut dramatic cele 3 puncte în duelul cu AS Roma (2-2), asta după ce formația antrenată de Jose Mourinho a marcat la primele două șuturi pe spațiul porții.

Jose MourinhoFoto: Giuseppe Maffia/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan, la 7 puncte în spatele lui Napoli

Cu Ciprian Tătărușanu titular, campioana Italiei a avut o prestație aproape perfectă, împotriva unei echipe care pierde foarte greu pe teren străin.

Francezul Pierre Kalulu a spart gheața pe San Siro din pasa lui Sandro Tonali (min 30), care a ajuns la 4 assist-uri în acest sezon de Serie A.

Intrat în minutul 70 în locul lui Brahim Diaz, italianul Tommaso Pobega a dus scorul la 2-0 pentru echipa condusă de Stefano Pioli.

Câștigătoarea UEFA Conference League din sezonul 2021/22 a redus din diferență la primul șut expediat pe spațiul porții apărate de Ciprian Tătărușanu: a marcat Roger Ibanez (min 87).

Mai mult decât atât, oaspeții au dat lovitura în al treilea minut de prelungire, când Tammy Abraham a trimis în plasă și a stabilit scorul final.

AS Roma nu a mai pierdut un meci în deplasare în Serie A de la un 0-4 cu Udinese, din 4 septembrie 2022.