AC Milan a pornit 2023 cu o victorie, campioana Italiei trecând, scor 2-1, în deplasare, de Salernitana. Partida a făcut parte din etapa cu numărul XVI din Serie A.

Ciprian TatarusanuFoto: Danilo Gemito / ipa-agency.net / PA Images / Profimedia

Rafael Leao (10') și Sandro Tonali (15') au marcat pentru oaspeți, în timp ce reușita lui Bonazzoli (din minutul 83) le-a dat speranțe fanilor gazdă într-un rezultat pozitiv.

Nu a fost însă cazul, în cele nouă minute de prelungire elevii lui Davide Nicola nereușind să modifice tabela.

Ciprian Tătărușanu a fost integralist în formația pregătită de Stefano Pioli, iar în afara de golul primit nu prea a avut ce apăra (Salernitana a avut un singur șut pe poartă tot meciul).

În urma acestei victorii, Milanul se apropie provizoriu la 5 puncte de liderul Napoli (gruparea pregătită de Luciano Spalletti joacă miercuri seara derbiul cu Inter, de la Milano).

Ciprian Tătărușanu a primit nota 6.4

Sofascore i-a dat lui Ciprian Tătărușanu nota 6.4, aceasta fiind penultima de la Milan: Olivier Giroud a primit nota 6.3.

Sandro Tonali a fost cel mai bun om al campioanei Italiei cu Salernitana: gol și pasă de gol - nota 8.9.