Real Sociedad a câștigat duelul cu Osasuna (2-0) și a urcat pe loc de Liga Campionilor. În celălalt meci al zilei, Villarreal s-a impus greu cu Valencia (2-1).

Minge de fotbalFoto: Ricardo Larreina / AFLO / Profimedia

Real Sociedad urcă pe podium și depășește formația lui Diego Simeone

Bascii s-au impus lejer în fața celor de la Osasuna, grație golurilor înscrise de Brais Mendez (min 22) și Alexander Sorloth (min 64).

Cu acest succes, Real Sociedad a depășit în clasament Atletico Madrid și a urcat pe loc de Champions League.

În celălalt meci al zilei, Villarreal a câștigat pe final în fața Valenciei, la capătul unui meci foarte echilibrat.

Edison Cavani a deschis scorul pentru lilieci (min 21), dar nigerianul Samuel Chukwueze a egalat înaintea pauzei (min 45). Ultimul cuvânt l-a avut fundașul argentinian Juan Foyth, care a marcat din fază fixă în minutul 88.

Tot sâmbătă, Barcelona și Espanyol au terminat la egalitate, 1-1.