Slavia Praga a avut nenumărate ocazii la poarta lui Simone Scuffet, dar italianul a reușit unul dintre cele mai bune meciuri din carieră și CFR Cluj, care a dat lovitura în ultimul minut din prima repriză, a câștigat pe terenul vicecampioanei Cehiei, scor 1-0, în etapa a treia din Grupa G a Conference League.

Dan PetrescuFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Golul a fost marcat de Rangelo Janga, în minutul 45.

În celălalt meci din Grupa G, FC Ballkani a furnizat o surpriză impunându-se pe terenul celor de la Sivasspor, scor 4-3.

Au evoluat echipele:

Slavia Praga: Kolar - Doudera, Kacharaba, Ousou, Jurasek (Dorley 86) - Sevcik, Tiehi (I. Traore 69) - Usor, Provod (Ewerton 61), Olayinka – Tecl (Yira Sor 61). Antrenor: Jindřich Trpišovský

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Kolinger, Camora – Deac (Braun 77), Boateng (Cvek 87), Muhar, Roger – Janga (Malele 69), Yeboah (S. Buş 77). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Usor 43 / Yuri 32, Muhar 51, Deac 60, Yeboah 74, Scuffet 90+3.

Programul celor de la CFR Cluj în Grupa G din Conference League

FC Ballkani - CFR Cluj 1-1

CFR Cluj - Sivasspor 0-1

Slavia Praga - CFR Cluj 0-1

13 octombrie (19:45): CFR Cluj - Slavia Praga

27 octombrie (22:00): Sivasspor - CFR Cluj

3 noiembrie (19:45): CFR Cluj - FC Ballkani.

Conference League, clasament Grupa G

1. FC Ballkani (7-7 golaveraj) 4 puncte

2. Sivasspor (5-5) 4

3. Slavia Praga (4-4) 4

4. CFR Cluj (2-2) 4.

Prima clasată se va califica în optimile competiției, în timp ce a doua va disputa un play-off cu o echipă care a ocupat locul trei în grupele de Europa League.

Slavia Praga vs CFR Cluj 0-1, în grupele Conference League

Arbitrul a prelungit și mai mult meciul, Dan Petrescu aproape că a intrat pe teren, dar Slavia nu a reușit să înscrie și CFR obține o victorie uriașă în Cehia.

Nenumăratele ocazii ale gazdelor nu s-au transformat în gol. Repriza secundă este prelungită cu 5 minute.

'75 Traore driblează superb în careu, trage sub bară, dar Scuffet respinge în corner.

'63 Usor trage puternic pe jos, mingea țopăie în fața lui Scuffet, dar acesta prinde.

'53 Roger centrează la marginea careului, Yuri trimite în fața porții cu capul, dar Yeboah nu poate să înscrie dintr-o poziție dificilă.

Pauză în Cehia. CFR Cluj conduce pe terenul Slaviei Praga, iar la acest rezultat toate echipele din Grupa G se află la egalitate de puncte (câte 4).

'45 Gol CFR Cluj! Roger trimite mingea în careu și Rangelo Janga deschide scorul pentru campioana României.

'41 Provod trage pe jos de la marginea careului și nimereșe bara.

'24 Olayinka profită de respingerea greșită a lui Yuri, șutul său este deviat și mingea atinge bara.

'11 Scuffet intervine la lovitura de cap a lui Olayinka.