Jordan Pickford a reușit, duminică, o serie de parade impresionante în victoria, scor 1-0, obținută de Everton în fața lui Chelsea în etapa a XXXV-a din campionatul englez de fotbal. Echipa portarului englez se luptă în acest sezon de Premier League pentru evitarea retrogradării.

Everton a înscris golul victoriei prin Richarlison în minutul 46.

Chelsea a avut mai multe ocazii de a marca, iar Jordan Pickford, portarul lui Everton, s-a remarcat prin mai multe intervenții spectaculoase care au adus trei puncte nesperate echipei sale.

În minutul 59 al partidei (minutul 1:00 pe video), Pickford a reușit una dintre cele mai frumoase intervenții ale sezonului în Premier League, păstrând-o pe Everton în avantaj în fața lui Chelsea.

Intervențiile spectaculoase ale lui Jordan Pickford din partida Everton - Chelsea:

Grație victoriei de pe teren propriu, Everton vine la două puncte în spatele ultimului loc care asigură rămânerea în Premier League (poziție ocupată de Leeds). Everton are și un meci mai puțin jucat față de Leeds.

Chelsea, pe de altă parte, ocupă poziția a treia în Premier League la 16 puncte de locul doi pe care se află Liverpool.

Au mai avut loc duminică în Premier League:

Tottenham - Leicester 3-1

West Ham - Arsenal 1-2

Ultimul meci al etapei, Manchester United - Brentford, are loc luni de la ora 22:00.