Danezul Christian Eriksen a marcat pentru naţionala de fotbal a țării sale la doar două minute de la introducerea sa pe teren, sâmbătă seara, în primul său meci după stopul cardiac suferit anul trecut la Campionatul European 2020.

Eriksen, care joacă la Brentford, a intrat la pauză şi a înscris al doilea gol al echipei Danemarcei (min. 48), în partida câştigată de Olanda cu 4-2, chiar pe stadionul pe care s-a remarcat sub culorile lui Ajax. Gazdele s-au impus prin golurile marcate de Steven Bergwijn (16, 71), Nathan Ake (29) şi Memphis Depay (38 - penalty). Primul gol al danezilor a fost reuşit de Jannik Vestergaard (28).

Eriksen a jucat ultima oară pentru naţionala sa pe 12 iunie 2021, contra Finlandei, la Copenhaga la EURO 2020, când a suferit un stop cardiac. El are în prezent implantat un defibrilator intern, motiv pentru care a trebuit să se despartă de Inter Milano, pentru că în Serie A nu este acceptat un asemenea dispozitiv medical.

În alt meci, Germania a învins Israelul cu 2-0, prin golurile înscrise de Kai Havertz (36) şi Timo Werner (45+1), ambele în urma unor faze fixe. Germania a ratat şi un penalty (89), prin Thomas Muller (bară). Israelul, adversara României de marţi, putea înscrie şi ea, însă Yonatan Cohen a ratat un penalty (90+4), şutul său fiind apărat de portarul Kevin Trapp, scrie Agerpres.

Irlanda - Belgia 2-2

Au marcat: Ogbene 36, Browne 86 / Batshuayi 12, Vanaken 59.

Anglia - Elveţia 2-1

Au marcat: Shaw 45+1, Kane 78 - penalty / Embolo 22.

Qatar - Bulgaria 2-1

Au marcat: Afif 28 - penalty, Khoukhi 75 / Despodov 60.

Spania - Albania 2-1

Au marcat: Torres 75, Olmo 90 / Uzuni 85.

Germania - Israel 2-0

Au marcat: Havertz 36, Werner 45+1.

Thomas Muller (Germania) a ratat un penalty în min. 89.

Yonatan Cohen (Israel) a ratat un penalty în min. 90+4.

Olanda - Danemarca 4-2

Au marcat: Bergwijn 16, 71, Ake 29, Depay 38 - penalty / Vestergaard 28, Eriksen 48.