Brazilia a încheiat la egalitate, joi, în deplasare, meciul contra Ecuadorului, scor 1-1, în preliminariile Cupei Mondiale din 2022. Partida a fost marcată de multiple intervenții ale sistemului VAR.

La Quito, Brazilia deja calificată, neînvinsă, dar fără Neymar (accidentat), a deschis scorul prin Casemiro (minutul 6), iar Félix Torres a egalat (minutul 75) pentru Ecuador.

Cele două echipe au rămas în zece oameni, după cartonaşele roşii primite de ecuadorianul Alexander Dominguez ('16) şi brazilianul Emerson Aparecido ('20).

Meciul a fost însă marcat şi de alte decizii ale arbitrului columbian Wilmar Roldan care după consultarea VAR a revenit de două ori asupra eliminării portarului brazilian Alisson, a anulat două penaltiuri ('59 şi '97) şi un gol ('49) al Ecuadorului.

"Arbitrul a petrecut mai mult timp cu VAR, decât pe teren. Am pierdut mult timp fără să jucăm”, s-a plâns mijlocaşul ecuadorian Gonzalo Plata după meci, conform News.ro.

Aici poți vedea un rezumat al partidei Brazilia - Ecuador.

10. Venezuela (9-25) 7 / 14.

Primele patru clasate se califică la turneul final al CM 2022, iar a cincea clasată va disputa un baraj intercontinental cu reprezentanta Oceaniei.