Burkina Faso și Tunisia se vor duela în sferturile Cupei Africii pe Națiuni, după ce au trecut de Gabon, respectiv Nigeria, duminică, în optimi.

• Burkina Faso a învins selecţionata Gabonului, scor 7-6 la loviturile de departajare.

Bertrand Traore ('28) a deschis scorul pentru burkinabezi, dar naţionala Gabonului a obţinut egalarea prin autogolul lui Adama Guira ('90+1), deşi juca în zece oameni din min. 67 (eliminat Sidney Obissa), scorul fiind 1-1 atât la finalul timpului regulamentar, cât şi după prelungiri, scrie Agerpres.

Bertrand Traore a ratat un penalti în minutul 18, şutând peste poartă.

Ismael Ouedraogo a transformat penaltiul decisiv la loviturile de departajare.

Arbitrul marocan Redouane Jiyed, neinspirat, după cum relatează AFP, a arătat nu mai puţine de 17 cartonaşe galbene, precum şi unul roşu, a refuzat un gol marcat de gabonezul Boupendza ('41), pentru un ofsaid la limită, fluierând un ofsaid inexistent la acelaşi Boupendza ('90+3), deşi atacantul plecase din propria jumătate de teren.

• În celălalt meci disputat duminică, Tunisia a reușit surpriza și s-a impus cu 1-0 în fața Nigeriei.

Golul a fost marcat de Youssef Msakni, în minutul 47.

Nigerianul Alex Iwobi a fost eliminat în minutul 66.