​El Clasico nu a dezamăgit nici de această dată, chiar dacă cele două echipe (în special catalanii) nu trec prin cele mai bune momente: Real Madrid s-a impus cu 2-1 pe terenul rivalei FC Barcelona, după un meci foarte spectaculos, și a urcat pe primul loc în La Liga.

Fundaşul David Alaba a marcat cu un şut spectaculos de pe partea stângă, în minutul 32. Acesta a fost prima reuşită a jucătorului austriac în tricoul madrilenilor, pe care-l poartă de vara trecută.

Tot pe contraatac, Lucas Vazquez a dublat avantajul oaspeţilor, în minutul 90+3, după ce a împins în poartă balonul respins în faţă de Ter Stegen, în urma unui şut al lui Asensio.

În minutul 90+7, Kun Aguero a marcat golul de onoare al gazdelor, reluând balonul în poartă după o centrare pe jos a lui Sergino Dest, de pe partea dreaptă. Şi Aguero este la primul gol pentru noua lui echipă, FC Barcelona

La meci au asistat 86.422 de spectatori, fiind cea mai slabă asistenţă din ultimele zece ediţii ale acestui derbi în Catalonia, cu excepţia partidei din 24 octombrie 2020, când spectatorii nu au avut acces pe Camp Nou, din cauza pandemiei de coronavirus, informează News.ro.