Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, nu a reușit să profite de perioada dificilă prin care trece FC Barcelona: catalanii s-au impus la limită, scor 1-0, în etapa a treia a grupelor Champions League.

Mircea LucescuFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Unicul gol al partidei de pe Camp Nou a fost înscris de Gerard Pique, în minutul 36.

În Grupa E, de la ora 22:00, se joacă meciul Benfica Lisabona vs Bayern Munchen.

1. Bayern Munchen (8-0 golaveraj) 6 puncte

2. Benfica Lisabona (3-0) 4

3. Barcelona (1-6) 3

4. Dinamo Kiev (0-6) 1.

Tot miercuri, RB Salzburg s-a distanțat în fruntea clasamentului grupei G, după ce a câștigat acasă, scor 3-1, împotriva germanilor de la VfL Wolfsburg.

Karim Adeyemi, fotbalistul german cu mamă româncă și tată nigerian, a deschis scorul pentru Salzburg în minutul 3 (a ajuns la 3 reușite în acest sezon de Champions League). Oaspeții au egalat prin Nmecha ('15), dar Okafor ('65 și '77) a adus victoria gazdelor.

În această grupă, de la ora 22:00, va avea loc meciul Lille vs Sevilla.

1. RB Salzburg (6-3 golaveraj) 7 puncte

2. Sevilla (2-2) 2

3. Wolfsburg (2-4) 2

4. Lille (1-2) 1.