Jose Mourinho a celebrat a 1000-a partidă din cariera de antrenor cu o victorie a echipei sale AS Roma în fața lui Sassuolo, 2-1, în a treia etapă din Serie A.

Jose MourinhoFoto: Giuseppe Maffia/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Golul victoriei "romanilor" a fost marcat în prelungiri de El Shaarawy (90+1). Roma a deschis scorul în minutul 37 prin Bryan Cristante, dar Sassuolo a egalat prin Djuricic (57).

Chiricheș a fost titular la Sassuolo, luând un cartonaș galben în minutul 36.

În derbiul etapei a treia, AC Milan a învins Lazio Roma, grație golurilor reușite de Rafael Leao (45) şi Zlatan Ibrahimovic (67), revenit pe gazon după o absență de patru luni cauzată de o accidentare.

Ștefan Radu a fost rezervă la oaspeți, la fel și Ciprian Tătărușanu la gazde.

Rezultatele înregistrate în etapa a treia din Serie A:

Sâmbătă

• Empoli - Venezia 1-1

Au marcat: Bajrami (89 - penalty), respectiv Henry (13), Okereke (68).

• SSC Napoli - Juventus Torino 2-1

Au marcat: Politano (57), Koulibaly (85), respectiv Morata (10).

• Atalanta Bergamo - Fiorentina 1-2

Au marcat: Duvan Zapata (65 - penalty), respectiv Vlahovic (33 - penalty, 49 - penalty).

Duminică

• Sampdoria Genova - Inter Milano 2-2

Au marcat: Yoshida (33), Augello (47), respectiv Dimarco (18), Lautaro Martinez (44).

Fundaşul Radu Drăguşin (Sampdoria) şi portarul Ionuţ Radu (Inter) au fost rezerve.

• Spezia - Udinese 0-1

A marcat: Samardzic (89).

• Torino FC - Salernitana 4-0

Au marcat: Sanabria (45), Bremer (65), Pobega (87), Lukic (90+1).

• Cagliari - Genoa 2-3

Au marcat: Joao Pedro (16 - penalty), Ceppitelli (56), respectiv Destro (59), Fares (69, 78).

Mijlocaşul Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari şi a pasat decisiv la al doilea gol al sarzilor.

• AC Milan - Lazio Roma 2-0

Au marcat: Leao (45), Ibrahimovic (66).

• AS Roma - Sassuolo 2-1

Au marcat: Cristante (37), El Shaarawy (90+1), respectiv Djuricic (57).

Luni se dispută partida Bologna - Hellas Verona.