AS Roma a învins, pe teren propriu, duminică, formația Fiorentina, în prima etapă din Serie A. A fost primul meci din campionatul italian pe banca echipei din Roma pentru lusitanul Jose Mourinho.

Au marcat Mkhitaryan (’26) şi Veretout (’64, ’79) pentru AS Roma. Milenkovic (’60) a reușit ”golul de onoare” pentru Fiorentina.

În minutul 17, de la Fiorentina a fost eliminat Dragowski. În minutul 52, a fost eliminat şi Zaniolo, de la AS Roma.

Tot duminică, Napoli a învins cu 2-0 Venezia, deşi a jucat în inferioritate numerică din minutul 23, când a fost eliminat Osimhen. Au înscris Insigne (’62, penalti) şi Elmas (’72), potrivit News.ro.

În prima etapă a campionatului italian au fost acordate nu mai puțin de 7 cartonașe roșii.