CFR Cluj a deschis scorul în minutul 4 al partidei cu Young Boys, din turul trei preliminar al Champions League, dar a abordat prea devreme o tactică defensivă și nu a rezistat până la final. Elvețienii au egalat în prelungiri (1-1) și echipa lui Marius Șumudică va avea o misiune dificilă în returul de la Berna.

Au marcat: Manea '4 / Sierro '90+3.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Bouhenna, Cestor, Camora - Susic, Rodriguez, Sigurjonsson (Costache '85) - Deac - Alibec (Păun '22), Omrani (Debeljuh '62). Antrenor Marius Şumudică;

Young Boys: Von Ballmoos - Hefti, Camara (Rieder '56), Zesiger, Garcia (Lefort '71) - Ngamaleu (Spielmann '71), Aebischer, Martins (Sierro '84), Fassnacht (Lauper '56) - Elia, Siebatcheu. Antrenor David Wagner.

Arbitri: Danny Makkelie - Hessel Steegstra şi Jan de Vries - Allard Lindhout (toţi din Olanda).

De știut:

• Returul din Elveția va avea loc în data de 10 august.
  • Meciurile din play-off-ul Champions League se vor disputa pe 17/18 august, respectiv 24/25 august (returul).
  • Cele două formații s-au întâlnit și în ultima ediție a cupelor europene, în grupa de Europa League. A fost 1-1 la Cluj și 2-1 pentru Young Boys în Elveția.

• Meciul retur din Elveția a fost unul pe care CFR nu vrea să și-l mai aducă aminte. Campioana României a condus cu 1-0 până în prelungiri (rezultat la care se califica în 16-imile competiției), dar a încasat inexplicabil două goluri și a pierdut calificarea.
  • Dacă va trece de Young Boys Berna, CFR Cluj va juca în play-off-ul Champions League cu învingătoarea din dubla Ferencvaros (Ungaria) - Slavia Praga (Cehia).
  • În caz contrar, campioana României va evolua în play-off-ul Europa League, cu învinsa din dubla dintre Steaua Roşie Belgrad (Serbia) şi Şerif Tiraspol (Moldova).

Final de meci: CFR Cluj vs Young Boys Berna 1-1.

'90+3 Gol Young Boys! Aebischer șutează la colțul lung dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, Arlauskis respinge în lateral, dar Sierro urmărește și înscrie.

Repriza secundă a fost prelungită cu opt minute.

CFR rezistă asediului elvețian, Arlauskis rămâne întins pe gazon după ce s-a lovit de Susic.

'85 Costache îl înlocuiește pe Sigurjonsson.

'84 Ultima schimbare în formația oaspetilor: Sierro a intrat în locul lui Martins.

'77 Păun fentează doi adversari, dar trage peste poartă de la marginea careului.

'73 Elia trage la colțul scurt de la distanță, dar Arlauskis prinde fără probleme.

'71 Încă două modificări în echipa elvețienilor: Spielmann și Lefort i-au înlocuit pe Ngamaleu și Garcia.

'67 Siebatcheu trage peste poartă. Young Boys forțează egalarea.

'62 Șumudică îl trimite pe teren pe Debeljuh. Omrani a ieșit.

'56 Două schimbări la elvețieni: Lauper și Rieder au intrat, Fassnacht și Camara au ieșit.

'45+4 Susic primește un cartonaș galben.

'36 Camora deviază greșit, mingea ajunge la Elia în careul lui Arlauskis, dar Manea are o intervenție foarte bună.

'21 Alibec nu mai poate continua partida: este înlocuit cu Păun.

'11 Alibec trage cu efect de la marginea careului, mingea este deviată și iese în corner.

'8 Siebatcheu trimite cu capul pe centrul porții, dar Arlauskis reține fără probleme.

'4 Goool CFR! Deac centrează perfect din lovitură liberă, Omrani deviază și Manea împine mingea în poartă.