FCSB a fost eliminată de Șahtior Karagandy la penaltiuri (5-3), în turul doi preliminar al Conference League. La sfârșitul minutelor regulamentare, roș-albaștrii erau la egalitate la general, 2-2, dar au ratat prin Moruțan la loviturile de departajare și au părăsit prematur competiția.

Olimpiu Morutan a ratat un penalti, iar FCSB a fost eliminataFoto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

FCSB câștigase turul de pe Arena Națională în fața echipei din Kazahstan cu 1-0, dar nu a reușit să mențină avantajul în retur.

Gabyshev (’11) a deschis scorul pentru Karagandy după o gafă a portarului Andrei Vlad. Coman (‘76) a egalat, dar roș-albaștrii s-au văzut din nou conduși după reușita lui Tattybayev (‘90+1).

În prelungiri, nicio echipă nu a mai înscris, iar calificarea s-a tranșat la penaltiuri. Moruțan a ratat, iar Vlad nu a reușit să apere nicio lovitură de departajare, astfel că FCSB a fost eliminată din preliminariile Conference League.

Ce s-a întâmplat la penaltiuri:

Şahtior Karagandy: Au marcat Rustemovic, Bukorac, Graf, Atanaskoski şi Tattybayev.

FCSB: Au marcat: Coman, Al. Creţu şi Vucur / A ratat Moruţan.

Meciul a avut loc la Erevan din cauza numărului mare de cazuri de Covid-19 din Kazahstan.

Karagandy se va confrunta cu Kolos Kovalivka (Ucraina) în turul trei preliminar al Conference League. Turul este programat pe 5 august, în timp ce returul va avea loc pe 12 august.

Au evoluat echipele:

Şahtior Karagandy: Shatskiy – Gabyshev (Kybyray ’61, Nurseitov ‘118), Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski – Najaryan (Nazymkhanov ’83), Bukorac, Mitosevic (Rustemovic ’83) – Sviridov (Omirtayev ’61), Shikavka (Tattybayev ’82). Antrenor: Andrei Finoncenko

FCSB: Vlad – V. Creţu (Haruţ ’91), Al. Creţu, Vucur, Radunovic (Şerban ’46)– Moruţan, Ov. Popescu (Perianu ‘113), Fl. Tănase (Dumitru ‘87) – Cordea, Ondrasek (Coman ’46), Oct. Popescu (Oaidă ’63). Antrenor: Dinu Todoran

Desfășurarea partidei

Tattybayev înscrie iar Șahtior Karagandy elimină FCSB.

Vucur înscrie cu noroc. Portarul lui Karagandy atinge mingea trimisă.

Atanaskovsky înscrie cu siguranță de la punctul cu var.

Shatskiy apără lovitura executată de Moruțan.

Graf înscrie, dar Andrei Vlad este din nou aproape să apere.

Alex Crețu egalează situația la loviturile de departajare.

Bukorac înscrie și el pentru Karagandy.

Florinel Coman înscrie pentru FCSB primul penalti executat.

Rustemovic înscrie prima lovitură executată.

Nicio echipă nu a mai reușit să înscrie, astfel că meciul va fi decis la penaltiuri.

'120 Mawutor ia galben.

'118 Kybyray iese și intră Nurseitov la Karagandy.

'113 Ovidiu Popescu iese și intră Perianu.

'113 Cristian Dumitru trece pe lângă egalare, dar reluarea sa din centrare trece peste poartă.

'107 Cordea și Rustemovic primesc cartonașul galben pentru o ceartă după un fault al jucătorului lui Karagandy.

Karagandy a avut lovitura de începere.

Prima repriză de prelungiri s-a încheiat.

'103 Tattybayev primește galben pentru un cot aplicat unui adversar.

'100 Cordea driblează în afara careului, dar șutează peste poartă.

'97 Kybyray este aproape de egalare după o centrare a lui Omirtaev.

'91 Haruț l-a înlocuit pe Crețu la FCSB.

Roș-albaștrii au avut lovitura de începere în prima repriză de prelungiri.

FCSB intră în prelungiri cu Șahtior Karagandy, fiind 2-2 la general. Din acest sezon nu mai există avantajul golului dat în deplasare.

'90+1 Tattybayev înscrie pentru Karagandy și vor urma prelungiri dacă nicio echipă nu va mai înscrie.

'88 Florin Tănase iese la FCSB, făcându-i loc lui Dumitru.

'88 Șerban ia cartonașul galben.

'84 Omirtaev primește o centrare în careu și ratează singur cu portarul.

'84 Triplă schimbare la Karagandy: Ies Shikavka, Najaryan și Mitosevic, intrând Tattybayev, Nazymkhanov și Rustemovic.

'76 Florinel Coman egalează pentru roș-albaștrii după o schemă executată perfect.

'73 Shikavka este aproape de gol pentru echipa din Kazahstan, dar Vlad intervine salvator.

'64 Moruțan găsește un culoar bun de șut dar trimite peste poarta apărată de Shatskiy.

'63 Popescu îi face loc lui Oaidă la FCSB.

'60 Intră la Karagandy Omirtaev și Kybyray, ieșind Sviridov și Gabyshev.

'56 Florinel Coman primește galben pentru un fault la Mawutor.

'50 Octavian Popescu trimite pe lângă poartă din marginea careului.

Au intrat la pauză Șerban și Coman, ieșind Radunovic și Ondrasek.

Șahtior a avut lovitura de începere.

Pauză la Erevan. La acest scor, FCSB va juca prelungiri contra lui Karagandy.

'36 Vucur primește galben pentru un fault la Sviridov.

'27 Tănase trimite în bară după o intervenție ratată a portarului lui Karagandy.

'23 Radunovic șutează din nou din afara careului, dar mingea nu prinde cadrul porții.

'21 Alex Crețu șutează peste poartă din interiorul careului.

'13 Radunovic șutează de la mare distanță iar Shatskiy salvează Karagandy.

'11 Gabyshev marchează după ce portarul Vlad scapă mingea în fața porții.

FCSB a avut lovitura de începere.

FCSB se află în fața unui meci dificil în deplasare contra lui Șahtior Karagandy în returul turului 2 preliminar al Conference League. Trupa lui Dinu Todoran s-a impus la limită, scor 1-0, în tur.

În cazul în care va trece de Karagandi, FCSB se va confrunta cu Kolos Kovalivka (Ucraina).

Echipele de start:

Șahtior: Shatskiy - Gabyshev, Mawutor, Graf, Buivolov, Atanaskoski - Najaryan, Bukorac, Mitosevic - Sviridov, Shikavka

FCSB: Vlad - V. Crețu, Al. Crețu, Vucur, Radunovic - Moruțan, Ov. Popescu, Fl. Tănase - Cordea, Ondrasek, Oct. Popescu

Meciul începe la ora 16:00 pe stadionul Vazgen Sargsyan din Erevan, pe teren neutru, din cauza numărului mare de cazuri de Covid-19 în Kazahstan. Partida este LiveText Hotnews și live pe Pro X.​