VIDEO Liga 1: FCSB, remiză după ce a fost condusă cu 2-0 de Sepsi / CFR Cluj, drum liber spre titlu

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Duminică, 16 mai 2021, 23:52 Sport | Fotbal

Liga 1
​FCSB a remizat, duminică seară, în deplasare, scor 2-2, cu echipa Sepsi Sfântu Gheorghe, într-un meci din etapa a opta a play-off-ului Ligii I

Sepsi a condus cu 2-0 după golurile înscrise de Petrila ’69 şi Dumiter ’72. FCSB a egalat prin Buziuc ’81 şi Tănase ‘90+2.

Cu două etape rămase din play-off, FCSB se află la trei puncte în spatele liderului CFR Cluj.

În următoarea etapă, bucureștenii vor juca acasă cu CSU Craiova, în timp ce ardelenii vor evolua pe terenul celor de la FC Botoșani. Cele două echipe se vor întâlni în ultima etapă.

Au evoluat echipele:

Sepsi: Niczuly – Aganovic (Kovacs ’89), Ninaj, B. Mitrea, M. Ştefănescu – Fofana (Tincu ’84), Vaşvari – Dumiter, Eder Gonzalez (Purece ’46), N. Păun (Petrila ’63) – Safranko (Golofca ’63). Antrenor: Leo Grozavu

FCSB: Straton – V. Creţu, I. Cristea, D. Nedelcu (Buziuc ’31), Radunovic – Ov. Popescu (Perianu ’49), Oaidă (Niţă ’75), D. Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea.

Dodel540 [utilizator]

Voi ati vazut meciul? E un miracol ca au scos si remiza. I-a calarit Sepsi tot meciul , Egalarea s-a produs in minutul 92. L acum a jucat in play off Sepsi merita sa fie campioana, nu obositii de la Cfr sau adunatura lui Becali
  • +3 (9 voturi)
    Cum adica drum liber!?!? (Luni, 17 mai 2021, 0:28)

Anarb [utilizator]

Se stie deja rezultatul de la Botosani!? Si de la Cluj!? Interesant...
  • 0 (10 voturi)
    Felicitari Sepsi (Luni, 17 mai 2021, 5:00)

ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

Sepsi o echipa care merita respect prin ceea ce a facut pana acum. Felicitari! Prevad ca in editiile urmatoare va avea un cuvant greu de spus. Cat despre FCSB daca nu primeste cadou penaltiuri de la arbitrii este clar ca nu castiga. Il asteptam pe Meme sa comenteze si sa dea vina pe arbitrii, desi corect este sa spuna ca Sepsi a mai avut 2-3 ocazii clare si ca merita mai mult
    • -4 (6 voturi)
      dar (Luni, 17 mai 2021, 8:45)

codrean [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

a avut si un penalty clar - la Dumiter - in prima parte a jocului.
      N.B. Nu folosesc termenul uzitat gresit de catre jurnalistii romani : prima repriza . In franceza repriza inseamna reluarea jocului, adica... repriza a doua ! Deci, prima "repriza" este de fapt a doua jumatate.
      Chiar si "neologismele" ar trebui folosite mai atent !
      • +3 (3 voturi)
        Hmm (Luni, 17 mai 2021, 17:31)

ids [utilizator] i-a raspuns lui codrean

Doar ca in afara de tine niciun flux de stiri sau televiziune sportiva nu a mai vazut acel penalti. Pana si cuplul de comentatori anti-stelisti de pe Digi au recunoscut ca nu a fost.
        Altfel uite ce inseamna repriza confor DEX: “REPRÍZĂ, reprize, s. f. 1. Fiecare dintre intervalele sau etapele succesive ale unei activități (în special ale unui meci de fotbal, handbal, hochei etc.). “
        Pare ca ai o perceptie foarte personala a realitatii.
        • -1 (1 vot)
          nu stiu (Luni, 17 mai 2021, 20:41)

codrean [utilizator] i-a raspuns lui ids

Ce dictionar ai consultat ?
          Cu limba franceza cum stai ?
            Eu stiu (Marţi, 18 mai 2021, 8:07)

1. DEX, Dicționarul explicativ al limbii române (cunoscut mai ales sub abrevierea DEX) este cel mai cuprinzător dicționar de uz general al limbii române. Dicționarul este editat de Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Alexandru Rosetti” al Academiei Române.
            2. Bine. Dar nu ma duc in Larousse sa caut sensul cuvintelor romanesti, la fel cum nu caut nici in Oxford (stiu si engleza :p ). Altfel s-ar putea sa am surprize daca ma iau dupa ce inseamna acolo libery si compar cu librarie...
      Poti da un exemplu (Luni, 17 mai 2021, 17:23)

ids [utilizator] i-a raspuns lui ivana.tiberiu1375394274205

cand a fost penalti primit cadou!?
      Altfel Sepsi sa stii ca e o echipa primitiva. De fiecare data cand joaca cu o echipa tehnica ii scoate vreo 2 jucatori accidentati. Cum s-a intamplat si aseara.
      Dadeau cu ei de marginea de beton de langa gazon ca la lupte libere.
      Daca nu ai respect fata de adversarul tau care mananca o paine din fotabal, ca si tine, doar atata vreme cat joaca, nu vad cum astepti sa fii respectat.