Fotbalistul echipei Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a egalat, sâmbătă, recordul de 40 de goluri marcate într-un sezon de Bundesliga, stabilit de Gerd Muller în 1971/1972.

Lewandowski a înscris din penalti, în minutul 26 al meciului din deplasare cu Freiburg, scor 2-2, potrivit News.ro.

Tot sâmbătă, Schalke 04 (retrogradată matematic) a obținut o victorie foarte importantă pentru rivala Borussia Dortmund. Echipa din Gelsenkirchen s-a impus cu 4-3 în fața celor de la Eintracht Frankfurt (locul 5, se află în luptă drectă cu galben-negrii pentru o poziție de Champions League).

• Rezultatele înregistrate sâmbătă:

Freiburg vs Bayern Munchen 2-2

Au marcat: Gulde ’29, Gunter ’81 / Lewandowski '26, Gnabry ’51.

Arminia Bielefeld vs Hoffenheim 1-1

Au marcat: Voglsammer ’23 / Kramaric ‘5

Augsburg vs Werder Bremen 2-0

Au marcat: Khedira ’58, Caligiuri ’90 (penalti)

În minutul 13, de la gazde a fost eliminat Vargas. În minutul 49, a fost eliminat şi Gross, de la Werder Bremen.

Bayer Leverkusen vs Union Berlin 1-1

Au marcat: Wirtz ’26 / Pohjanpalo ‘73

Borussia Monchengladbach vs VfB Stuttgart 1-2

Au marcat: Stindl ’45 / Endo ’72, Stenzel ‘77

Schalke 04 sv Eintracht Frankfurt 4-3

Au marcat: Huntelaar ’16, Idrizi ’53, Flick ’59, Hoppe ’64 / Silva ’29, N’Dicka ’51, Silva ‘72

Hertha Berlin vs FC Koln 0-0