Cagliari, echipa lui Răzvan Marin, a obţinut o victorie foarte importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, 3-1 duminică pe terenul lui Benevento, în etapa a 35-a din Serie A, mijlocaşul român pasând decisiv la golul marcat în primul minut de grecul Charalampos Lykogiannis, informează Agerpres.

Razvan MarinFoto: LM/Luigi Canu/IPA / Shutterstock Editorial / Profimedia

Marin a evoluat până în minutul 88. Cagliari este pe locul 16, cu 35 de puncte, la 4 puncte de locul 18, primul retrogradabil, pe care se află chiar Benevento.

Rezumatul partidei dintre Benevento și Cagliari:

Tot duminică, Vlad Chiricheş a jucat din primul până în ultimul minut pentru Sassuolo, ce a învins-o cu 2-1 în deplasare pe Genoa şi a urcat provizoriu pe locul 7, ultimul care duce în viitoarea ediţie a cupelor europene. Primul gol al lui Sassuolo a venit după o minge recuperată de fundaşul român.

Valentin Mihăilă şi Dennis Man, accidentaţi, nu au fost în lotul echipei Parma, deja retrogradată, învinsă duminică acasă de Atalanta Bergamo cu 5-2.

Rezultatele înregistrate duminică:

Genoa vs Sassuolo 1-2

Au marcat: Zappacosta (85) / Raspadori (14), Berardi (66)

Benevento vs Cagliari 1-3

Au marcat: Lapadula (16) / Lykogiannis (1), Pavoletti (64), Joao Pedro (90+3)

Parma vs Atalanta Bergamo 2-5

Au marcat: Brunetta (78), Sohm (88) / Malinovskyi (12), Pessina (52), Muriel (77, 86), Miranchuk (90+3)

Hellas Verona vs Torino FC 1-1

Au marcat: Dimarco (88), respectiv Vojvoda (85)