Rangers a câștigat detașat derbiul cu Celtic, scor 4-1, din runda a XXXVI-a a campionatului Scoției. Ianis a intrat pe teren în ultimele minute ale meciului pentru echipa lui Gerrard.

Deja campioană în Premiership, Rangers a învins-o pe rivala Celtic, duminică, cu un avans de trei goluri.

Roofe a deschis scorul pentru echipa lui Gerrard în minutul 26, același minut în care McGregor a fost eliminat la oaspeți.

În zece oameni, Celtic a egalat prin Edouard, în minutul 30. La pauza, Rangers a intrat cu avantaj pe tabelă după reușita lui Morelos din minutul 33.

Ieșiți de la cabine, jucătorii lui Gerrard au înscris prin Roofe (`57) și Defoe (`90+4), consimțind o nouă victorie pentru Rangers.

Ianis Hagi a fost trimis pe teren în minutul 84, dar nu a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor.

La începutul lunii martie, Rangers și-a asigurat matematic titlul în Scoția, după 10 ani de așteptare. Este titlul cu numărul 55 din istoria lui Rangers și primul de campion din cariera jucătorului român. Celtic cucerise 9 campionate ale Scoției consecutive până în acest sezon competițional.

La momentul actual, Rangers are 23 de puncte avans față de Celtic în play-off-ul campionatului Scoției.