Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

DigiSport: ”Așa m-a numit”. Victima scandalului de rasism din Spania a rupt tăcerea! Ce i-ar fi spus adversarul și dialogul din vestiar

de DigiSport     Digisport.ro
Marţi, 6 aprilie 2021, 18:13 Sport | Fotbal

Diakhaby
Meciul Cadiz - Valencia 2-1, din etapa a 29-a din La Liga, a fost marcat de un scandal de rasism, apărut în prima repriză.

În minutul 31 al jocului, Mouctar Diakhaby, fundașul Valenciei, l-a acuzat pe Juan Cala că l-a jignit cu un apelativ rasist. Momentul a dus la întreruperea partidei pentru 30 de minute, perioadă în care fotbaliștii au plecat la vestiare, revenind ulterior pentru încheierea meciului. La două zile de la acel moment, Mouctar Diakhaby a rupt tăcerea, explicând cele întâmplate pe gazon.