Sevilla a reușit să câștige pe teren propriu, scor 1-0, derby-ul cu Atletico Madrid. Lupta la titlu în Spania devine din ce în ce mai strânsă, Barcelona și Real fiind pe urmele echipei lui Diego Simeone, care păstrează încă poziția de lider.

În meciul desfășurat duminică seara în etapa a-XXIX-a din La Liga, gazdele de la Sevilla au dominat meciul, având posesie mai bună (56% vs 44%), mai multe ocazii de gol (18 vs 8) și cu un șut pe poartă mai mult ca liderul Atletico Madrid (5 vs 4).

Golul Sevilliei a venit în minutul 70 prin Acuna, iar Ocampos a ratat un penalti pentru gazde în minutul 8.

Ateltico Madrid își păstrează totuși prima poziție în clasament, cu 66 de puncte, urmată de Real Madrid, 63 de puncte, FC Barcelona, 62 de puncte și FC Sevilla cu 58 de puncte.

Real Madrid s-a impus fără prea mari probleme în fața celor de la Eibar, scor 2-0, sâmbătă, în etapa a 29-a din La Liga, în timp ce Barcelona se poate apropia la un punct de Atletico, având meci luni seara împotriva celor de la Real Valladolid.