​Deportivo Alaves a reușit surpriza etapei din LaLiga: s-a impus pe terenul lui Real Madrid, scor 2-1. Thibaut Courtois a oferit faza meciului: a gafat ca un începător și a oferit o pasă de gol adversarilor.

Thibaut CourtoisFoto: PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP / Profimedia

Meciul a făcut parte din etapa cu numărul XI a campionatului spaniol de fotbal.

Pentru oaspeți au marcat Lucas ‘5 (penalti) şi Joselu ’49, în timp ce pentru galactici a punctat Casemiro, în minutul 86.

Ce a spus Zidane la finalul partidei

"Ei au marcat după trei minute și lucrurile au devenit foarte complicate. Am jucat bine cu Inter (în Champions League), dar astăzi am văzut o altă realitate. Trebuie să continuăm să muncim, să recuperăm jucătorii și să schimbăm dinamica.

Este cel mai slab start al nostru de sezon și nu putem schimba dinamica jocului. Asta mă deranjează și mă îngrijorează. Avem multe probleme cu accidentările. Nu e o scuză, asta e realitatea. Nu există nicio explicație" - Zinedine Zidane, citat de Marca.