​Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (0-0), de FC Barcelona, în etapa a IV-a a Grupei G din Champions League. De la FC Barcelona au lipsit mai mulţi jucători importanţi, între care Leo Messi, menajat, Ansu Fati şi Gerard Piquet, accidentaţi. Antoine Griezmann, Jordi Alba şi Ousmane Dembele au început partida ca rezerve.

În celălalt meci al grupei, Juventus a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe Ferencvaros, după un gol al lui Morata, marcat în prelungiri, astfel că torinezii şi catalanii s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei, potrivit News.ro.

Rezultatele înregistrate marți:

• Grupa F

Borussia Dortmund vs FC Bruges 3-0

Au marcat: Haaland '18, '60, Sancho '45.

Lazio vs Zenit Sankt Petersburg 3-1

Au marcat: Immobile '3, '55 (p), Parolo '22 / Dziuba '25.

- La gazde, fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă.

1. Dortmund (9-3 golaveraj) 9 puncte

2. Lazio (8-4) 8

3. FC Bruges (3-8) 4

4. Zenit (3-8) 1.

• Grupa G

Dinamo Kiev vs FC Barcelona 0-4

Au marcat: Sergino Dest '52, Braithwaite '57, '70 (p), Griezmann '90+4.

- La gazde, mijlocaşul Tudor Băluţă a fost rezervă. El a intrat în minutul 83, în locul lui Şepelev.

Juventus vs Ferencvaros 2-1

Au marcat: C. Ronaldo '35, Morata '90+2 / Uzuni '19.

- La oaspeţi, fundaşul Radu Drăguşin a fost rezervă.

Manchester United vs Istanbul Başakşehir, scor 4-1 (3-0);

Au marcat: Bruno Fernandes '7, '19, Rashford '35 (p), Daniel James '90+2 / Turuc '75.

- Meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.

Paris Saint-Germain vs RB Leipzig 1-0

A marcat: Neymar '11 (p).

1. United (12-4) 9

2. PSG (5-4) 6

3. Leipzig (4-7) 6

4. Istanbul (3-9) 3.