​Euro: Ungaria, Slovacia și Scoția s-au calificat la turneul final / Dramatism la baraj

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2020, 0:27 Sport | Fotbal


Ungaria s-a calificat la Campionatul European
Foto: Twitter - UEFA EURO 2020
​Reprezentativele Ungariei, Slovaciei și Scoției s-au calificat la Campionatul European de fotbal, joi seară, câştigând la baraj împotriva Islandei, Irlandei de Nord, respectiv Serbiei.

Citește și: Euro: ​Macedonia de Nord s-a calificat la turneul final / Lista meciurilor găzduite de București

Ungaria a câştigat cu scorul de 2-1, după ce Islanda a condus aproape pe toată durata partidei. Oaspeţii au deschis scorul prin Sigurdsson ('11), însă Nego (‘88) şi Szoboszlai (‘90+2) au adus calificarea gazdelor.

Echipa Ungariei va juca la Campionatul European în grupa F, alături de Portugalia, Franţa şi Germania.

Slovacia a avut nevoie de prelungiri pentru a se impune în fața Irlandei de Nord. După 90 de minute, scorul era 1-1 [(au înscris Kucka '17 și Skriniar '88 (autogol)], iar Duris a marcat golul decisiv în minutul 110.

În Grupa E a Campionatului European, Slovacia se va confrunta cu Spania, Suedia și Polonia.

Câștigătoarea partidei dintre Serbia și Scoția a fost decisă la loviturile de departajare. După 120 de minute, cele două echipe se aflau la egalitate, scor 1-1 (Jovic a egalat pentru sârbi în minutul 90, după ce Christie a deschis scorul în minutul 52). Scoțienii s-au impus cu 5-4 la penaltiuri, Mitrovic fiind singurul jucător care a ratat.

La Euro, Scoția se va duela în Grupa D cu Anglia, Croația și Cehia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7306 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    Pacat...mare pacat. (Vineri, 13 noiembrie 2020, 1:19)

    Seby30 [utilizator]

    Dupa meciul cu Islanda v-am spus ca ai nostri nu au jucat cu daruire, iar la mentalitate erau praf. Azi Ungaria, cu o echipa modesta, dar jucand cu daruire a dat o lectie Islandei. Trebuie sa invatam din aceasta lectie dura, trebuie sa muncim, sa ne schimbam mentalitatea, sa investim mai mult in fotbal si sa invatam sa luptam pana la ultima picatura de energie. Slovacia si Ungaria ne-au aratat cum trebuie sa ne batem pana in ultima secunda. Nu e o tragedie, dar este o lectie usturatoare. Noroc ca mai avem o echipa in Europa. In Cupele Europene exista doar CFR, degeaba unii refuza sa accepte realitatea.
    • +9 (11 voturi)    
      ehh (Vineri, 13 noiembrie 2020, 6:46)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Ungaria a batut si eliminat Bulgaria la Sofia. Daca si Ungaria e echipa modesta atunci Romania poate nici macar nu e echipa, e un fel de stiuca or something.
    • 0 (14 voturi)    
      Da (Vineri, 13 noiembrie 2020, 8:01)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      Am vazut daruirea CFRului in meciul de la Roma. O adevarata lectie de viata.
      • +3 (13 voturi)    
        Ce te doare faima CFR-ului :))) (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 0:08)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Ai retinut cele doua meciuri pierdute la scor de CFR si numai la asta te gandesti ca sa te mentii in viata...cat de frustrat poti fii. :))) Daca te gandesti la punctele obtinute de-a lungul timpului si la marile meciuri facute de clujeni.....crapi de invidie.
        • +4 (6 voturi)    
          Stiu chiar 4 meciuri (Sâmbătă, 14 noiembrie 2020, 19:57)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

          Cel de la Roma, cu Dinamo Zagreb la Cluj si cu Dudelange tur-retur. Dar asta pentru ca sint meciuri din ultimele 2 sezoane.
          Altfel ai dreptate, cand ma gandesc la meciuri care au facut istorie ma gandeasc finalele si semifinalele facute de Steaua, Craiova si Dinamo; nu la meciuri de calificare sau de prin grupe.
          Dar nu-i nimic ca o mai bagi o data p-aia cu mitici frustrati si nespalati si te intrebi pe urma de ce nu tine nimeni cu CFR in tara. Ca in Cluj e oricum un vis sa depaseasca U la suporteri.
          • 0 (0 voturi)    
            De 4 ori ai fost fericit in viata ta? :))) (Marţi, 17 noiembrie 2020, 7:35)

            Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

            Tu stii patru meciuri, pentru ca doar atunci te-ai bucurat, in rest ai plans. Imi vorbesti de meciuri din antichitate? In ultimi 20 de ani echipele mentionate de tine ne-au facut mai mult de rusine, ca si politicienii veniti din acea regiune. U Cluj are cativa suporteri, mai mult tarani, veniti de ici colo care se cred mari "clujeni". Sunt campioni in batai, injuraturi si alte lucruri demne de toata lauda. In rest nici U nu a castigat niciodata nimic important, chiar absolut nimic. In schimb CFR-ul a obtinut record de puncte pentru Romania in Europa League si Champions League. Asta te doare....Cele 3 echipe mentionate de nimic nu au trecut nici de preliminarii, iar U cluj se chinuie in Liga a II-a :)))
    • +7 (13 voturi)    
      sa investim in fotbal? (Vineri, 13 noiembrie 2020, 9:02)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      pentru ce? sa cream modele pentru tineri, gen Mutu sau Ronaldo, aroganti, oameni care injura, scuipa si isi promoveaza iubitele lor pitipoance cu inghii false lungi si acid hyaluronic in buze? Acest fotbal cu galerii pline de huligani nationalisti, si interlopi in acelasi timp, este ceva placut pentru voi? Ura care se promoveaza este ok in fotbal? Eram un mare microbist, dar spectaoclul fotbalului devine din ce in ce mai grotesc, inainte sufeream cand nationala sau echipa preferata pierdea, acum nu simt nimic nici la victorie nici la infrangere,
      • +5 (9 voturi)    
        ? (Vineri, 13 noiembrie 2020, 13:41)

        Gotal [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Imi poti spune de ce il bagi pe Ronaldo la inaintare? Omul e arogant pe teren si are motive (ffind unul dintre cei mai buni jucatori din istorie). Spune-mi cat de des injura Ronaldo? Omul face acte de caritate si nu putine. Este un exemplu, dat fiind faptul ca a ajuns de la un baiat simplu de tot, fara tata in preajma, sa fie un adevarat star. Nu e omul perfect dar sa il bagi in aceiasi categorie cu jucatorii romani...
  • +9 (11 voturi)    
    Dramatic este ca noi nu ne calificam. (Vineri, 13 noiembrie 2020, 5:54)

    dezamagitul [utilizator]

    Pasarea malai viseaza