​​Prima înfrângere a celor de la Rapid București în acest sezon de Liga 2 a venit în fața nou-promovatei Comuna Recea (echipă aflată la prima victorie). Giuleștenii au pierdut, în deplasare, scor 2-1, și rămân cu 10 puncte (la un punct în spatele liderului ASU Poli Timișoara).

Liga 2Foto: frf.ro

Hlistei a deschis scorul în minutul 19 pentru Rapid, însă Marius Coman ('67 și '80 - penalti) a reușit să le aducă maramureșenilor primele puncte.

În minutul 18, portarul gazdelor, Alin Bota, a ratat un penalti. Akhmatov (Recea) a fost eliminat în minutul 90+5.

La meci au asistat mai multe zeci de spectatori, inclusiv rapidişti, atât din tribună, cât şi din afara gardului stadionului, majoritatea fără măşti şi fără să respecte măsurile de distanţare, potrivit News.ro.

Alte rezultate:

Aerostar Bacău vs Csikszereda Miercurea Ciuc 3-2

Turris-Oltul Turnu Măgurele vs Concordia Chiajna 3-2

ASU Poli Timişoara vs Ripensia Timişoara 2-0

Gloria Buzău vs CSM Reşiţa 0-1

Pandurii Târgu Jiu vs CS Mioveni 1-2.

Partida dintre Unirea Slobozia şi FC Farul Constanţa, din cadrul etapei a V-a a Ligii a II-a, a fost amânată, după ce în lotul oaspeţilor au fost înregistrate trei cazuri de infectare cu noul coronavirus.

Tot sâmbătă, de la 18.45, va avea loc partida Petrolul - Dunărea Călăraşi.

Duminică, de la ora 12.00, va avea loc întâlnirea Metaloglobus - U Cluj, iar luni, de la ora 19.00, FC U Craiova - CSM Slatina.

ASU Poli Timişoara este lider provizoriu, cu 11 puncte, urmată de FC Rapid şi FC U Craiova, cu câte 10 puncte.