RB Leipzig s-a calificat pentru prima oară în semifinalele Champions League, după ce a învins, scor 2-1, formația Atletico Madrid. Pentru un loc în marea finală, formația antrenată de Julian Nagelsmann (33 de ani) se va confrunta cu PSG.

Olmo a deschis scorul pentru Leipzig cu o lovitură de cap, în minutul 50, după o fază superbă creată de colegii săi. Joao Felix a egalat pentru Atletico în minutul 71 (a transformat penaltiul obținut tot de el), însă Adams avea să le aducă victoria nemților cu un șut deviat de Savic ('88).

Au evoluat echipele:

​Leipzig: Gulacsi – Halstenberg, Upamecano, Klostermann, Angelino – Sabitzer (Mukiele '90+2), Kampl, Laimer (Adams '72) – Nkunku (Haidara '83), Poulsen, Olmo (Schick '83). Antrenor: Julian Nagelsmann

Atlético Madrid: Oblak – Trippier, Savic, Gimenez, Renan Lodi – Carrasco, Saul, Herrera (Joao Felix '58), Koke (Felipe '90+2) – Diego Costa (Morata '72), Llorente. Antrenor: Diego Simeone