Inter a salvat remiza pe Olimpico în minutul 88, în urma unui penalti cel puțin ciudat comis de Leonardo Spinazzola. Jucătorul Romei a încercat să tragă de timp, a întârziat momentul degajării unui balon și l-a faultat în momentul șutului pe Victor Moses.

Leonardo Spinazzola si penaltiul care putea fi evitat fara problemeFoto: Captura Youtube

Roma și Inter au oferit o partidă cu întoarceri de scor și cu multă adrenalină. Oaspeții au deschis scorul prin De Vrij '15, gazdele au revenit grație reușitelor lui Spinazzola '45+1 şi Mkhitaryan '57.

Din păcate pentru AS Roma, Spinazzola a ieșit din nou la rampă, dar de această dată în sens negativ.

În minutul 88, a întârziat inexplicabil să degajeze un balon din propriul careu, iar în momentul în care a făcut-o l-a atins și pe un adversar - Victor Moses. Lovitura de la 11 metri ar fi putut fi evitată fără mari bătăi de cap...

Penaltiul a fost transformat de Lukaku, iar confruntarea de pe Olimpico s-a încheiat nedecis: 2-2.

Ultima partidă a rundei cu numărul XXXIV din Serie A se va disputa luni, între Juventus și Lazio.