FC Dinamo a obţinut, duminică, prima victorie în play-out, după ce a învins, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), pe Academica Clinceni, în etapa a VIII-a. Straton (Dinamo) a apărat două penaltiuri la scorul de 1-0, iar Andrei Bani a marcat, la vârsta de 17 ani, primul său gol în Liga I, la al cincilea meci disputat în tricoul dinamoviştilor, potrivit News.ro.

Liga 1Foto: lpf.ro

Au marcat: Sorescu '19 (p), Bani '65, Fabbrini '71 / Buziuc '72.

Min. 19, 0-1, Fabbrini a fost faultat de Matei în careu, iar Sorescu a transformat lovitura de la 11 metri;

Min. 65, 0-2, Bani a marcat cu un şut din unghi, de la 10 metri, lateral dreapta, după o pasă a lui Fabbrini;

Min. 71, 0-3, Fabbrini a înscris cu un şut din centrul careului, după o centrare a lui Sorescu;

Min. 72, 1-3, Buziuc a marcat cu un şut la colţul scurt, din marginea careului de şase metri.

În minutul 45+3, Skovajsa a comis henţ în careu, dar Straton a apărat penaltiul executat de Vojtus.

În minutul 54, Sorescu l-a faultat în careu pe Buziuc. Tot Buziuc a executat şi Straton a apărat din nou.

Au evoluat următoarele echipe:

Academica: Vâlceanu - G. Matei, Kontoes, Albu, Dobrescu - Şut, Cebotaru (Markovici '61), R. Ion - F. Achim (Merloi '46, B. Ilie '83), Vojtus (Vanghele '84), Buziuc. Antrenor Ilie Poenaru;

Dinamo: Straton - Sorescu, Puljici, M. Popescu, Skovajsa (Sin '59) - I. Borcea (V. Lazăr '2), Mrzljak, Răuţă (R. Grigore '76), Fabbrini - Moldoveanu (Bani '46), D. Popa (Monitini 59). Antrenor: Adrian Mihalcea.

Cartonaşe galbene: Şut '22, Merloi '79 / Moldoveanu '29, Sorescu '54, Fabbrini '61, Bani '73

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Mircea Orbuleţ – Andrei Antonie; Observator de arbitri: Cristian Nica.