Anghel Iordănescu îi ia apărarea lui Valentin Ceaușescu și îl critică dur pe Mircea Lucescu: "A fost frustrat"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 9:00 Sport | Fotbal


Mircea Lucescu
Foto: Facebook
​Într-o serie de declarații pentru gsp.ro, Mircea Lucescu a analizat fotbalul românesc al ultimelor decenii. Precizările acestuia l-au indignat pe Anghel Iordănescu, cel care i-a luat apărarea lui Valentin Ceaușescu și a precizat despre Lucescu că a suferit mereu la capitolul fair-play și că se simte că a fost frustrat în perioada despre care povestește.

Mircea Lucescu a adus în fața reflectoarelor multe dintre momentele petrecute în fotbalul românesc în ultimele decenii. Printre multele sale mărturisiri, antrenorul român a spus că Valentin Ceaușescu (fiul fostului dictator) intervenea în bunul mers al fotbalului, inclusiv în ceea ce privește arbitrii.

Declarațiile l-au înfuriat pe Anghel Iordănescu, cel care l-a contrazis pe fostul coleg de breaslă.

Mânjește iubirea oamenilor pentru fotbal

"Nu sunt de acord cu el. Nu știu dacă a fost normal să mânjească iubirea și pasiunea oamenilor de fotbal din acea perioadă, prin ceea ce a declarat. Nu mă așteptam. Este dureros. Fotbalul a început cu el și, probabil, dacă-l ascultăm, se va sfârși tot cu el".

Declarații nedrepte despre Valentin Ceaușescu

"Repet, eu îi port un respect deosebit, dar e nedrept că Mircea Lucescu a făcut acele declarații la adresa lui Valentin Ceaușescu, cel care a fost dezamăgit de ceea ce s-a spus și s-a scris. El era un om cu foarte mult bun simț. Niciodată nu și-a permis să coboare pe culoar și să dea mâna cu adversarul. Niciodată nu a influențat vreun arbitru".

"Valentin Ceaușeșcu nu a ajutat numai Steaua, el a fost alături de echipa națională la calificarea României de la Campionatul Mondial din 1990. În interpretarea lui Mircea Lucescu s-a simțit că a fost frustrat. Întotdeauna a suferit la capitolul fair-play" - Anghel Iordănescu, la Telekom Sport.

De asemenea, Mircea Lucescu a mai spus că el l-a adus pe Iordănescu în postul de secund al echipei naționale a României.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5725 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Lucescu are perfecta dreptate (Miercuri, 20 mai 2020, 9:20)

    QED [utilizator]

    Sa ne amintim doar finala de Cupa in care a intrat pe teren si a oprit meciul a retras echipa Steaua la vestiare iar Dumitru Moraru si alti dinamovisiti erau cu Cupa in brate cum era si firesc intrucat steaua abandonase. A doua zi propaganda de stat a anuntat in pofida a ceea ce vazuse un stadion intreg si de fapt o tara intreaga fiindca meciul fusese televizat, ca Steaua a castgat Cupa Romaniei. Iar steaua si a insuit nemeritat acel trofeu care dupa Revolutie a fost anulat. Deci sa ne lase domnul Iordanescucu majitul pasiuniii unui dictator.Aschia nu sare departe de trunchi. uNDE IN CE COMPETITIE A MAI POMENIT DL iORDANESCU SA INTRE FIUL LIDERULUI SI SA DECIDA CASTIGATORUL PE FATA CU UN STADION INTREG? Si sa nu credem ca umbla la arbitrii daca facea astfel de lucruri pe fata? Pai nici nu era nevoie sa spuna direct stia toata lumea ce isi doreste iar ce isi doreau ceusesti atunci era lege.Cei care am trait acea perioada sumbra nu putem uitat cum a fost. Faptul ca Iordanescu, un sportiv pe care il respect enorm pentru toata bucuria pe cre ne a adus o noua suporterilor romani a beneficiat de implicare lui Valentin Ceausescu in fotbal ii distorsioneaza imaginea. Nu ma refer ca a beneficiat personal sau nemeritat dar se stia ca echipa Steaua era jucaria favorita a baiatului lui Ceausescu.. Sa spui ca Lucescu a fost frustrat? Pai dupa ce a fost suspendat pt un an absolut nejustificat doar fiindca Dinamo incurcase planurile stelei iar Andone care marcase impotriva lor la fel cum sa nu fie frustrat? Sper sa citeasca Valentin urmatorul lucru: Nu l am urat niciodata pe Ceausescu Nicolae sau pe Elena cat l am dispretuit si urat pe el. Ceausescu ca lider PCR era un produs al sistemului. Ca era el la butoane sau un iliescu sau alt comunist tot prost era tot prost o duceam ala era sistemul. Dar Valentin, catarat pe puterea familiei ne a furat si singurul lucru pe care il mi aveam, bucuria fotbalului a manjit si intinat sportul. ai fost mai rau decat toti ceausestii
    • -3 (5 voturi)    
      cred ca (Miercuri, 20 mai 2020, 10:55)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui QED

      + ti l-ai dat singur.
      • +4 (6 voturi)    
        schimba asta adevarul? (Miercuri, 20 mai 2020, 11:20)

        QED [utilizator] i-a raspuns lui mazzola

        asa e, nu comentez des pe aici, am dat click pe ici pe colo. Dar asta nu schimba cu nimic realitatea, stie o tara intreaga ca Valentin a favorizat steaua. se stie ca intra in vestiare si le cerea adversarilor sa nu cumva sa accidenteze vreun stelist ca au meciuri in cupele europene. cam ce insemna sa iti spuna asta fiul dictatorului, cat plumb iti turna in ghete? nu spun ca tb jucat dur ci ca iti reteza aripile din start. a fost singurul din familia ceausescu de care m am bucurat ca e in puscarie pt ca s a bagat si in sport. Nu ca era totul ok in RSR tot asa cum Barbulestii au ridicat fc olt iar dinamo era a mi ului. Cum la sportul veneau cei care vroiau sa obtina o diploma universitara asta era fotbalul romanesc. dar valentin a dus mizeria la un cu totul alt nivel. respect fotbaslistii mari pe care i a avut steaua pe omul Tudorel Stoica pe care il cunosc dar Valentin ne a frustrat pe toti cei care iubeam SPORTUL. A fost mai daunator decat Nicu sau altii.
  • +4 (4 voturi)    
    Să trăiți tovarășul gradu'! (Miercuri, 20 mai 2020, 9:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Că asta e: o duceați regește pe atunci.în vreme ce alții făceau coadă la kilul de ulei și altul de carne lunar.
  • +3 (9 voturi)    
    fair (Miercuri, 20 mai 2020, 10:15)

    drago [utilizator]

    Lucescu l-a adus pe Iordanescu la echipa nationala , gasindu-i un post de extrema stinga atunci cind virfuri erau Dobrin sau Dumitrache.
    Intr-o lume mizerabila cum este cea a fotbalului , Mircea Lucescu si-a construit o cariera de antrenor cu cinste si corectitudine! Si a transmis aceste calitati si fiului sau care , iata , reuseste cu aceleasi metode sa aiba succes!
    Referitor la influenta lui V. Ceausescu in anii "80 , Iordanescu cred ca stie ca acea influenta nu se manifesta neaparat prin discutii explicite cu arbitri sau conducatori. Toti stim ce insemna in acea perioada numele de Ceausescu si cum toti se straduiau sa citeasca , sa anticipeze dorintele familiei si sa actioneze in consecinta. La cest fel de influenta s-a referit Lucescu!
  • +4 (10 voturi)    
    Lucescu frustrat? (Miercuri, 20 mai 2020, 10:23)

    1anonim [utilizator]

    Toti am fost frustrati, cu exceptia ta iordanescule, si a gastilor din care faceai si tu parte, mafiot ce esti!!
  • +3 (7 voturi)    
    cert este ca (Miercuri, 20 mai 2020, 11:20)

    ..13 [utilizator]

    Lucescu senior, ca si fiul sau, a facut o frumoasa cariera in antrenoriat. Desi este mai in varsta decat Iordanescu pare mai tanar, mai dinamic. Cred ca deschiderea mai mare a mintii l-a ajutat in viata pe Lucescu. Ceea ce inseamna ca nu prea are frustari...

    Nu acelasi lucru as putea sa spun despre Iordanescu care s-a coborat la niste mizerii politice.Profa mea de chimie din liceu a povestit ff frumos despre Iordanescu si era o profa extrem de severa. Deci cap are dar mai trebuie si caracter uneori in viata.

    Pe Valentin l-am vazut cum juca tenis la Neptun. Era cel mai deschis la minte si in atitudine din familia impuscatului. Numele de familie uneori este o povara dar acum sunt solutii sa scapi de ea. Atunci poate ca era mai greu. Catei care sa iti linga mana si atunci si acum sunt, dar cum te duci un pic mai la fund cum te musca pe la spate...

    Cred insa ca cea mai grea cariera a avut-o Hagi - el s-a ridicat cel mai de jos, Nu puteam sa inteleg de ce il chinuiau la Sportul Studentesc si cat de greu l-au chemat la Nationala. Tarziu l-au adus la Steaua si aici nu mai comentez caci deja se stie... Hagi un talent urias si un ego puternic dar a invatat enorm din viata.

    Acum ce avem in fotbalul romanesc???
    Un scandal cu Marica??? Cam atat putem...

    Hagi a muncit enorm si uite au venit si rezultatele.
    La fel in cazul Lucescu. Bravo lor!
  • 0 (2 voturi)    
    cititi (Miercuri, 20 mai 2020, 11:35)

    Ilidia [utilizator]

    Cititi: "el a ajutata nu numai Steaua"... si echipa nationala. Deci, e clar, recunoaste ca a "ajutat"...Lucru de notorietate...
  • -1 (1 vot)    
    VC (Miercuri, 20 mai 2020, 12:53)

    anion [utilizator]

    Valentin Ceausescu a fost un nesimtit la vremea cand insotea echipa Steaua la meciurile din afara Bucurestiului. La un meci de cupa Petrolul- Steaua jucat la Moreni, Militia a barat drumul masinilor care mergeau la stadion si la o intersectie ne-a bagat pe o strada plina de gropi si mizerie unde am spart cauciucul din dreapta fata. Nu am mai ajuns la meci, a trebuit sa raman sa-mi rezolv plecarea inapoi la Ploiesti.
  • -1 (1 vot)    
    he he (Miercuri, 20 mai 2020, 14:07)

    iuflo [utilizator]

    tata puiu se revolta....desigur pentru ca diferenta intre el si lucescu e de grade "generale"!!! cum poti sa tii partea unuia care este "referinta" tuturor cardasiilor din fotbal?? valentin a fost peste nicu el fiind "inventatorul aranjamentelor din fotbalul romanesc duse la nivel maxim!! dar desigur iordanescu e cel care era sef in aceasta troaca a fotbalului ce dainuie si azi.......mai mult consider ca acest puiu-generalu' nu are nici un merit ca antrenor!! merite au avut mircea lucescu mircea radulescu covaci niculescu care au venit cu tactici si joc nou, puiu fiind un "profitor" si "exploatator" al talentelor existente atunci in perioada 1990-1998........dar uite asa mai vedem inca odata unde a ajuns tupeul in tara asta!!!