​VIDEO Cupa Germaniei: Bayern, victorie la limită cu Schalke; FC Saarbrucken, surpriza serii

Miercuri, 4 martie 2020, 9:05 Sport | Fotbal

Joshua Kimmich, decisiv pentru Bayern
​Bayern Munchen a trecut la limită de Schalke, scor 1-0, pe Veltins Arena, obținând calificarea în semifinalele Cupei Germaniei.

Unicul gol al meciului al fost marcat de Joshua Kimmich, în minutul 40.

În celălalt sfert de finală al serii, FC Saarbrucken, echipă din Liga a patra a Germaniei (Regionalliga Sudwest) a reușit surpriza și a eliminat-o pe Fortuna Dusseldorf la loviturile de departajare.

După 120 de minute, scorul a fost 1-1, astfel că s-a ajuns la penaltiuri, unde Saarbrucken s-a impus cu 7-6.

FC Saarbrucken este prima echipă din Liga a 4-a germană care ajunge în careul de ași al Cupei.

În drumul său spre semifinale, FC Saarbrucken a trecut de echipe precum Regensburg (Liga a-2 a), FC Koln (Bundesliga), Karlsruher (Liga a 2-a) și Fortuna Dusseldorf (Bundesliga).