​Petrolul Ploiești a câștigat în meciul cu Dunărea Călărași, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în runda 22 din Liga 2, informează Mediafax.

Liga 2Foto: frf.ro

Gabriel Deac, în minutul 16, şi Ştefan Blănaru, în minutul 66, au fost marcatorii celor două goluri ale meciului de pe Stadionul "Ilie Oană".

După o primă parte de sezon sub aşteptări, Petrolul speră în continuare la promovarea în Liga 2. Ploieştenii au urcat pe locul cinci, cu 34 de puncte, la doar o lungime de poziţia de baraj, ocupată de Rapid, care are un meci mai puţin disputat. În schimb, Dunărea Călăraşi a rămas pe locul 12, cu 27 de puncte.

Rezultatele din etapa 22 a Ligii 2 sunt următoarele:

Universitatea Cluj - FC Argeş 1-1

CS Mioveni - ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu 0-2

Farul Constanţa - Concordia Chiajna 3-1

Ripensia Timişoara - Metaloglobus 3-0

Petrolul Ploieşti - Dunărea Călăraşi 2-0

Sportul Snagov - SCM Gloria Buzău 0-3 (la masa verde)

Azi, de la ora 17:00, se mai dispută meciul Pandurii Tg. Jiu-CSM Reşiţa. Luni, de la 17:30, este programat duelul dintre Csikszereda Miercurea Ciuc şi liderul UTA Arad. Runda se încheie marţi, cu partida Rapid-Turris Turnu-Măgurele.