Barcelona a câștigat disputa de pe Camp Nou cu Levante, scor 2-1, în etapa a 22-a din campionatul Spaniei. Victoria catalanilor a fost adusă de Ansu Fati, care a reușit o dublă și a doborât un nou record în LaLiga.

Ansu FatiFoto: fcbarcelona.com

Ansu Fati a reușit dubla în decurs de doar un minut (30 și 31), marcând de fiecare dată din pasa lui Lionel Messi. Pentru Levante a punctat Rochina, în minutul 90+2.

La doar 17 ani și 94 de zile, Ansu Fati a devenit cel mai tânăr jucător care marchează o dublă în LaLiga, depășindu-l pe Juanmi, care în 2010 la vârsta de 17 ani și 115 zile reușea această performanță la Malaga.

În urma acestui succes, FC Barcelona a revenit la trei puncte în spatele liderului Real Madrid, care a câştigat sâmbătă derby-ul cu Atletico Madrid (1-0). Levante se află pe locul 13, cu 26 de puncte.

Rezumatul meciului Barcelona vs Levante.

Rezultatele etapei 22 din LaLiga:

Sâmbătă

Granada - Espanyol Barcelona 2-1

Au marcat: Machis (38), Carlos Fernandez (46), respectiv De Tomas (27 - penalty).

Leganes - Real Sociedad 2-1

Au marcat: Omeruo (49), Oscar Rodriguez (90+4), respectiv Isak (20).

Eibar - Betis Sevilla 1-1

Au marcat: Orellana (15 - penalty), respectiv Fekir (7).

Athletic Bilbao - Getafe 0-2

Au marcat: Damian Suarez (36), Jaime Mata (50 - penalty).

Villarreal - Osasuna 3-1

Au marcat: Alcacer (45+1), Ruben Pena (54), Cazorla (59 - penalty), respectiv Aridane Hernandez (48).

FC Sevilla - Alaves 1-1

Au marcat: Ocampos (77 - penalty), respectiv Joselu (70).

FC Barcelona - Levante 2-1

Au marcat: Fati (30, 31), respectiv Rochina (90+2).