​Liverpool s-a impus greu în fața lui Wolves, pe Molineux Stadium, scor 2-1, în etapa cu numărul 23 din Premier League. Firmino a reușit golul izbăvitor tocmai în minutul 84, astfel că echipa lui Jurgen Klopp a bifat a 14-a victorie consecutivă în campionat.

Liverpool a deschis scorul în minutul 8, prin Henderson, dar a tremurat pentru victorie. Jimenes a egalat situația pe tabelă în minutul 51, iar oaspeții au sperat până spre final la un punct în fața liderului.

În cele din urmă, Firmino a stabilit scorul final în minutul 84 și a adus a 22-a victorie pentru Liverpool în actualul sezon din Premier League.

După 23 de meciuri jucate în Premier League, Liverpool se poate lăuda cu următoarea linie de clasament: 22 de victorii și o remiză, care a fost obținută cu Manchester United, pe Old Trafford, scor 1-1, la 20 octombrie. De atunci, "cormoranii" nu au mai pierdut niciun punct în campionat, având 14 victorii la rând.

În plus, Liverpool este neînvinsă de 40 de meciuri în Premier League. Ultima înfrângere datează din 3 ianuarie 2019, 1-2 cu Manchester City, pe Etihad Stadium.

Liverpool e lider, cu 67 de puncte, la 16 lungimi față de Manchester City, aflată pe locul doi. Echipa lui Klopp are și un meci mai puțin disputat. Poziția a treia este ocupată de Leicester (48 puncte).