​VIDEO Atalanta, învinsă de Spal, ultima clasată din Serie A

Marţi, 21 ianuarie 2020, 9:04 Sport | Fotbal

Mattia Valoti, decisiv pentru Spal
​Atalanta a fost învinsă pe teren propriu de Spal, codașa din Serie A, scor 2-1, în ultimul meci al etapei cu numărul 20 din campionatul Italiei.

Atalanta, formație calificată în optimile Champions League, a deschis scorul în minutul 16, prin Josip Ilicic. Spal a întors rezultatul în repriza secundă, înscriind de două ori în decurs de șase minute.

Andrea Petagna (54) şi Mattia Valoti (60) au adus victoria lui Spal, care a acumulat 15 puncte și a urcat pe locul 18 în clasament, primul retrogradabil.

Pentru Spal a fost doar a patra victorie a sezonului din Serie A, după cele cu Torino (2-1), Parma (1-0) și Lazio (2-1). Atalanta se află la al treilea meci consecutiv fără victorie și la a doua înfrângere la rând, după ce săptămâna trecută a fost eliminată de Fiorentina în optimile Cupei Italiei, scor 2-1.