UNDER 21: FRF i-a găsit înlocuitor lui Mirel Rădoi - Adrian Mutu va fi noul selecționer

de Red. Sport     HotNews.ro
Joi, 9 ianuarie 2020, 14:39 Sport | Fotbal


Adrian Mutu
Foto: frf.ro
Comisia Tehnică a FRF l-a nominalizat, joi, pe Adrian Mutu pentru a deveni noul selecționer al reprezentativei UNDER 21 a României, informează site-ul oficial al Federației Române de Fotbal.

Propunerea Comisiei Tehnice va fi dezbătută în cadrul ședinței Comitetului Executiv de marți, 14 ianuarie 2020. Ar trebui să fie însă doar o formalitate, Mutu urmând să fie înlocuitorul lui Mirel Rădoi.

România U21 ocupă locul secund în preliminariile EURO 2021, turneu găzduit de Ungaria și Slovenia. Urmează pentru tinerii tricolori duelul contra liderului Danemarca, pe 31 martie.

Cu 77 de selecții la prima reprezentivă, Mutu este golgeterul all-time al României, la egalitate cu Gheorghe Hagi - 35 de reușite. În cariera sa a evoluat la FC Argeș, Dinamo, Inter Milano, Verona, Parma, Chelsea, Juventus, Fiorentina, Cesena, Ajaccio, Petrolul, Pune City și ASA Tg. Mureș.

Până în prezent le-a mai pregătit pe FC Voluntari și echipa U21 a lui Al Wahda. Înainte de a avea rolul de antrenor la Voluntari, în perioada 2017-2018, Adrian Mutu a fost manager sportiv în cadrul FRF, având în responsabilitate relația echipei naționale cu cluburile din țară și din străinătate, transmite FRF.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1454 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    'ooooleeeuuuuu !!!! (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:00)

    KronosTM [utilizator]

    Tulai tusha !!!! Sa vezi acolo antrenamente de batut barmani, linutze viteza si masterate in cocaleala :(
  • +10 (10 voturi)    
    Un ingamfat (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:08)

    unins [utilizator]

    care va aduce la nationala de tineret, toate "calitatile" lui.
  • 0 (8 voturi)    
    Muti suntem toti (Joi, 9 ianuarie 2020, 15:08)

    Fides [utilizator]

    FRF este singura institutie care isi pastreaza valorile intacte, fiind dedicata total telului pt. care a fost creata: oferirea in cetate a unui circ de calitate. Plebea iubeste circul.
    P.S.
    Nu am uitat de BNR. Painea oferita de Isarescu e acra si costa enorm de cand e acolo.
  • +8 (8 voturi)    
    pentru? (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:16)

    AnderT [utilizator]

    in ro nu ar mai trebui sa existe campionat sau echipa nationala!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Dupa Mutu sa vine Surdu ca-i totuna. (Joi, 9 ianuarie 2020, 16:18)

    Plagarus [utilizator]

    Romeo Surdu a jucat la Apollon Limassol (Cipru), Milsami Orhei (Republica Moldova) și Molenbeek (Belgia).
    • +1 (1 vot)    
      Pe post de secund (Vineri, 10 ianuarie 2020, 14:18)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      sa n-auda ce-i spune Mutu.
  • +4 (4 voturi)    
    Pfffff (Joi, 9 ianuarie 2020, 19:33)

    Jolly Roger [utilizator]

    Si atat.
    Au uitat sa specifice ca numirea a fost negociata intr-un bar, la o masa de doua persoane. "Hai ca ne cunoaștem de atâta vreme. Ce vrei sa fii?"
  • +4 (4 voturi)    
    Vorba Divertis-ilor.... (Joi, 9 ianuarie 2020, 21:12)

    gigiN [utilizator]

    ..."Vai de no"!!!