Robert Moreno, fostul selecţioner al Spaniei, a debutat cu dreptul la AS Monaco, echipă a cărei conducere tehnică a preluat-o în această iarnă şi pe care a ajutat-o să se califice în şaisprezecimile de finală ale Cupei Franţei la fotbal, graţie victoriei cu 2-1 obţinută sâmbătă, pe teren propriu, în faţa formaţiei Stade de Reims.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Ambele goluri ale învingătorilor au fost marcate în repriza secundă de Keita Blade (61 şi 90+5), în timp ce pentru oaspeţi a înscris Boulaye Dia (69). Reims a ratat o lovitură de la 11 m în minutul 86, prin Hassane Kamara.

Robert Moreno, care l-a înlocuit la AS Monaco pe tehnicianul portughez Leonardo Jardim, va avea de trecut un examen mult mai dificil în campionatul Franţei, gruparea din principat urmând să înfrunte formaţia Paris Saint-Germain în două partide consecutive, pe 12 şi 15 ianuarie (ultima fiind o restanţă din cadrul etapei a 15-a), scrie Agerpres.