Borussia Dortmund și Paderborn au remizat, vineri seara, pe Stadionul "Signal Iduna Park", scor 3-3, în runda cu numărul 12 din prima ligă germană. Nou-promovata a condus cu 3-0 la pauză, însă nu a reușit să obțină a doua victorie din acest sezon, scrie Mediafax.

Paderborn, care venea după două înfrângeri consecutive, a avut o primă repriză excelentă. Atacantul Streli Mamba a punctat în minutul 5, respectiv 37, după două demarcări excelente care au surprins defensiva celor de la Borussia Dortmund. Scorul pauzei a fost stabilit de Gerrit Holtmann, în minutul 43, după o cursă în flancul stâng.

Lucien Favre, antrenorul Borussiei, a epuizat toate schimbările încă de la pauză, introducându-i pe Brandt, Hazard și Hakimi. Ultimul și-a făcut simțită prezența imediat, oferind o pasă de gol lui Sancho, în minutul 47. În ultimele 10 minute ale meciului, Borussia Dortmund a obținut o remiză, după golurile lui Witsel și Reus, venite în urma unor lovituri de cap, în minutul 84, respectiv 90+2.

În urma acestei remize, Borussia Dortmund a ajuns pe locul 5 în Bundesliga, cu 20 de puncte acumulate în 12 jocuri. De parea cealaltă, Paderborn rămâne ultima, având doar cinci puncte. Lider este Borussia Monchengladbach, cu 25 de puncte.

Vezi aici rezumatul meciului Borussia Dortmund vs Paderborn.