The Sun: Meciul Suediei, oprit după josnicul abuz rasist al fanilor români la adresa lui Alexander Isak

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 8:25 Sport | Fotbal


Aexander Isak, tinta rasismului la meciul Romania vs Suedia
Foto: Captura video Twitter
​Meciul Suediei a fost oprit după josnicul abuz rasist al fanilor români la adresa atacantului Alexander Isak, a titrat The Sun, în urma partidei de vineri, de pe Arena Naţională, din preliminariile Euro-2020, potrivit News.ro.

Isak a fost huiduit la fiecare atingere a balonului de fanii gazdelor şi, în ciuda abuzului, nu a ripostat, continuând să joace cu curaj, a adăugat sursa citată, care prezintă o declaraţie a jucătorului de 20 de ani al formaţiei Real Sociedad.

"Doar l-am întrebat pe arbitru dacă a auzit ceva. După două minute, a întrerupt meciul şi a spus că a auzit ceva. M-a întrebat: <vrei să opresc meciul?> I-am spus: <nu, nu trebuie să faci asta>. Cuvintele rasiste sunt lucruri care nu ar trebui să se întâmple. Este incredibil de trist", a declarat Isak.

Fundaşul Andreas Granqvist a adăugat: "Arbitrul a fost foarte bun, foarte puternic. I-a spus lui Isak: <avertizează-mă dacă se întâmplă din nou şi voi opri meciul>. Am termina restul partidei evitând asta şi am sărbătorit pe teren".

Într-o declaraţie acordată presei suedeze, Emil Frosberg a catalogat incidentul regretabil.

"Ei (n.r. - jucătorii români) au spus că nu au auzit, deoarece nu era împotriva lor. Este incredibil de plictisitor. Isak este puternic ca să spună ceva. Nu ar trebui să se întâmple, este incredibil de regretabil. Am vorbit cu Isak în timpul meciului, l-am întrebat dacă totul era OK şi a fost. Încercăm să-i fim alături. Este o umbră, nu ar trebui să se întâmple, dar e fotbal şi din nefericire se întâmplă. Am făcut ceva în acestă privinţă, acesta este lucrul cel mai important. Este regretabil", a spus el.

În minutul 19, meciul a fost întrerupt pentru scurt timp de arbitru, după ce fanii români au aruncat petarde pe teren. În minutul 81, centralul italian Daniele Orsato a oprit din nou partida, iar crainicul Arenei Naţionale a făcut apel la public să nu mai profereze scandări rasiste.

Isak a intrat pe teren în minutul 78, în locul lui Berg, autorul primului gol.

Reprezentativa României a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (2-0), de Suedia, în etapa a IX-a, penultima, a Grupei F a preliminariilor Euro-2020. "Tricolorii" au ratat calificarea din preliminarii, dar mai au o şansă din Liga Naţiunilor, în martie 2020, de a participa la turneul final, la care şi România organizează meciuri. Din Grupa F se califică Spania şi Suedia.

În aceste preliminarii, România a jucat cu Norvegia cu copii în tribune, pe Arena Naţională, după ce UEFA a sancţionat FRF cu un meci cu porţile închise din cauza scandărilor xenofobe ale fanilor români la partidele cu Spania şi Malta.

Citește și: România vs Suedia 0-2 / Neputință


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9986 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    Daca Romania (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 8:35)

    Kepler [utilizator]

    ar fi jucat si ea cu jucatori negri naturalizati poate ca nu ar fi pierdut ci dincontra. Si poate ca nu s-ar fi auzit huiduieli.
    • -10 (12 voturi)    
      duhori (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 11:04)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      krem-lineze se avantura si pe la noi !
    • -2 (12 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 11:14)

      briciu [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Nu a jucat? Cu Embappe ;)))
      Dar a fost mana moarta !!
    • +2 (4 voturi)    
      Dacă naționala (Duminică, 17 noiembrie 2019, 0:29)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      de fotbal a României ar fi jucată, fără tzigani, maghiari, macedoneni și șamd , juca numai Tovarașa Docilă, fără DraqNea ca este in vacanța la Pensiunea Rahova !

      Suporterii au arătat adevarata fata a unei civilizații medievale...
  • +19 (27 voturi)    
    urat (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 9:33)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Asa am ajuns? Am inceput cu de-astea? Dupa ce ca nu jucam nimic acum aruncam cu mizerii?
    • +9 (9 voturi)    
      Din pacate da, doar de atat suntem in stare (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:18)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Ma bucur ca gasesc si un om intre acesti postaci de mizerie. Dupa ce chiar nu am juczt nimic venim cu aberatii care sa justifice ca rasismul este ok , ca noi suntem facuti tigani peste tot. Pai exact asta au aratat acei ultrasi de care nu mai scapam(oare chiar nu sunt platiti de o forta , de un partid care se va lansa in tara in ultima perioada-ma si infioara gandul ?). Dar si FRF are o mare vina, da montam camere cine este prins condamnat si ca Hooligans in Anglia cand este meci se prezinta la sectia arondata de politie. Ar fi un pas dar cu politia noastra ma indoiesc. Toate cele bune.
  • -21 (27 voturi)    
    daca il deranjeaza (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 10:26)

    martel55 [utilizator]

    de ce a venit in Europa?ca ma indoiesc ca a fost luat cu forta dela eld e acasa si adus aici
    • -15 (21 voturi)    
      Adevarul (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 10:59)

      briciu [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      E ca sensibilii sunt mai rasisti decat Europenii !!
      in general in West cand sunt prinsi ca incalca legea acuza autorittatile de rasism am vazut zeci de cazuri !!
    • +7 (7 voturi)    
      Nu a venit in Europa , s-a nascut aici in EU (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:12)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Născut: 21 septembrie 1999 (vârsta 20 de ani), Comuna Solna, Suedia-conform Wikipedia(daca sti ce inseamna). Deci iarasi un postac care vorbeste fara sa stie nimic. Ori esti beat ori esti 0 la cultura generala.
  • +10 (20 voturi)    
    Prostia face diferenta,intre noi si lumea buna (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 10:54)

    Plagarus [utilizator]

    Ne " remarcam " cu ceeea ce ne livreaza scoala in acesti 30 de ani de liberi cuvantatori.
  • -14 (22 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 11:01)

    briciu [utilizator]

    Noi ca suntem facuti tzigani peste tot in Europa nu se sesizeaza absolut nimeni e ceva normal !!
    • +5 (11 voturi)    
      ba se sesizeaza (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 12:49)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      suntem facuti tigani de politrucii extremisti, aia care acum urla impotriva imigrantilor.
    • +2 (6 voturi)    
      Catalogarea este dupa cum ne comportam ! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 13:34)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Asa-i si-n RO cu minoritatea asta,dar si majoritarii fac de ras in lumea larga,nationalitatea.
    • +2 (10 voturi)    
      Pai ce sa sesizeze, tocmai am demonstrat-o (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:07)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Tu gandesti inainte de a scrie ceva? Pai nu vezi ca tocmai prin comportamentul unor asa zisi suporteri demonstram acest lucru? Simona a fost facuta tiganca ? Nu. Hagi, nu si atunci. Hai sa vedem cum arata natia noastra, s-o analizam cat mai corect si dupa aceea mai putem discuta cu altii. Da, ne comportam ca RRomii(mi-e jena sa scriu Tigani pentru ca si ei sunt oameni) . Un mare aport are toata conducerea tarii, indiferent de partide si ..FRF . In Anglia acest Hooligans au fost scurt si rapid eliminati. La noi nu se poate. Ba se poate , numai sa se vrea. 
    • +2 (2 voturi)    
      Pai ? Unde este minciuna? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 0:36)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Chiar dacă nu suntem toți tzigani, ne comportam la acel nivel de cultura...

      Tzara înapoiată din punct de vedere civic ( și din alte puncte de vedere)
      Absolut normal avem și capete luminate, dar in număr foarte scăzut ...
  • -11 (23 voturi)    
    Suedezii au pregatit meciul foarte serios (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 11:15)

    krampus [utilizator]

    Scenariul cu "abuzul rasist" era pregatit cu saptamani inainte de meci, daca suedezii aveau probleme la calificare aveau pregatita faza cu oprirea meciului pe motiv de scandari rasiste si castigul la masa verde. Din fericire pentru ei nu a mai fost nevoie... ai nostrii au aratat in teren ca niste curci zapacite de ploaie.
  • -9 (13 voturi)    
    n-am vazut meciul (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 13:19)

    zaboo [utilizator]

    si de aici inteleg ca a fost huiduit permanent... unde e rasismul??
  • +2 (8 voturi)    
    Romanii imita civilizatia occidentala, (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 13:48)

    John M. [utilizator]

    dar in creierul lor infierbantat de ura, ei isi blesteama doar soarta lor parsiva de a se fi nascut intr-o tara corupta si fara speranta.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu sunt rasiste (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 14:33)

    fdaniel [utilizator]

    Așa suntem noi, din păcate: mitocani și neam prost. Se vede și după aleșii majoritari, care sunt preferințele naționale.
    A fost, de fapt, o “dezbatere” ....