Suedezii se tem deja de meciul cu România: "Riscul violenței pe Arena Națională a crescut"

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2019, 11:54 Sport | Fotbal


Arena Nationala
Foto: Hotnews
​România a avut terenul suspendat la meciul cu Norvegia, dar aproape 30.000 de copii au realizat o atmosferă unică pe Arena Națională. Meciul de totul sau nimic pentru tricolorii va avea loc împotriva Suediei, iar oficialii nordicilor au început deja să se teamă: "Riscul violenței e crescut. Nu e o coincidență că au fost pedepsiți și ar fi trebuit să joace cu porțile închise", a precizat directorul de securitate al nordicilor.

Ce spune Martin Fredman, directorul de securitate al suedezilor

"Nu există un pericol concret, dar riscul violenței e crescut. Vom avea între 1.000 și 1.500 de fani. Programul lor va fi plănuit cu mare grijă, ținând cont că fotbalul românesc e afectat de rasism și violență. Nu există un pericol concret, dar riscul violenței e crescut. Nu e o coincidență că au fost pedepsiți și ar fi trebuit să joace cu porțile închise.

Știm că au fost probleme în trecut cu violența împotriva cluburilor și naționalelor oaspete. Colaborăm strâns cu poliția și le vom oferi susținătorilor toate informațiile de care au nevoie. Sperăm ca poliția română să ceară ajutorul poliției suedeze la acest meci", a spus Martin Fredman, directorul de securitate al Suediei, conform cotidianului Aftonbladet, citat de Mediafax.

Ultimele rezultate din Grupa F:

România vs Norvegia 1-1 (Mitriță '62 / Sorloth '90+2)
Suedia vs Spania 1-1 (Berg '50 / Rodrigo '90+2)
Feroe vs Malta 1-0 (Baldvinsson '71)

Clasament Grupa F:

1. Spania (19-5) 20 puncte - a obținut calificarea
2. Suedia (18-9) 15
3. România (17-8) 14
4. Norvegia (13-10) 11
5. Feroe (4-23) 3
6. Malta (2-18) 3

Au rămas de disputat în Grupa F:
  • 15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45).


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3098 vizualizari

  • -5 (47 voturi)    
    aoleo (Joi, 17 octombrie 2019, 12:03)

    liviu_ [utilizator]

    penibili scandinavii

    ce s-a intamplat frate cu vikingii?! acu scandinavii par niste femei triste cu penis carora le iau arabii si nu numai femeile pentru ca nu mai sunt in stare sa le .......

    daca romanii sunt violenti... de nemti, englezi, italieni, turci ce ziceti ma?!
    pana una alta suporterii romani nu au omorat nici un suporter strain asa ca ciocu mic....

    serios... aveam o parere mai buna despre scandinavi...
    • +11 (29 voturi)    
      Penibili romanii (Joi, 17 octombrie 2019, 12:47)

      banuk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Aia care au avut scandari rasiste. Nu Norvegia a primit sanctiuni de la UEFA ci Romania. Norvegia a primit scuze de la UEFA
      https://www.digifm.ro/stiri/uefa-a-cerut-scuze-norvegiei-pentru-ca-a-permis-romaniei-sa-cheme-copii-la-meciul-de-marti-52211
      • -9 (21 voturi)    
        sa ne lamurim, suedezii s-au speriat de copii? (Joi, 17 octombrie 2019, 13:33)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui banuk

        Sau de scandari rasiste?
        Ma intreb cum ar suna scandarile rasiste impotriva Suediei:
        Huo, albiciosilor?
        • +5 (11 voturi)    
          s-au speriat de suporterii violenti (Joi, 17 octombrie 2019, 14:12)

          kendf [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          astia pot fi pe strazi, asteptandu-i pe fanii suedezi sa le aplice o lectie de ospitalitate autohtona
    • +13 (21 voturi)    
      vikingii trebuie sa suporte rasismul? (Joi, 17 octombrie 2019, 13:20)

      boink [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      englezii au luat cele mai dure masuri impotriva huliganismului suporterilor, la noi inca se umbla cu dojana blanda. Nimeni nu e obligat sa suporte violenta si ura improscata de unii descreiarati care nu respecta spiritul competitilor sportive. Inidentele de la meciul cu Spania au fost rusinoase.
      • -4 (16 voturi)    
        Pana una-alta... (Joi, 17 octombrie 2019, 13:43)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui boink

        Vikingii au avut un Breivik, romanii nu.
        • +3 (9 voturi)    
          romanii ii au pe Dragnea, Veorica, Ponta (Joi, 17 octombrie 2019, 14:14)

          kendf [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          Nastase, Iliescu, Tariceanu. Astia fac cat 1000 de Breivik. Ei au bombe conventionale, noi avem arme de distrugere in masa.
          • 0 (0 voturi)    
            basescu, boc, ciolos, isarescu (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 0:37)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui kendf

            hai, ca lista e lunga de tot, iar "dreptacii" au fost cei mai dezastruosi pentru tara
        • +5 (9 voturi)    
          ironie (Joi, 17 octombrie 2019, 14:36)

          dasim [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          Breivik credea in aceleasi idealuri ca si tovul Liviu de mai sus, o tara ariana fara imigranti.
    • +6 (14 voturi)    
      Au bagat net la wc-ul din fundul curtii (Joi, 17 octombrie 2019, 13:48)

      jonk [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Vezi sa nu dea pe afara civilizatia si sa te murdaresti.
  • -5 (33 voturi)    
    Lol (Joi, 17 octombrie 2019, 12:19)

    mitg [utilizator]

    Au devenit niste penibili.

    Daca pe Arena Nationala se tem, oare cum o fi cand joaca prin Malmo?
  • -8 (16 voturi)    
    Rromanii (Joi, 17 octombrie 2019, 12:40)

    Zummm [utilizator]

    Sa bage capul in pamant ca niste buni est-europeni ce sunt si sa acepte critica. Rrumanii astia nesimtiti
  • +10 (20 voturi)    
    de ce se tem ? (Joi, 17 octombrie 2019, 13:38)

    maniac [utilizator]

    Aici sunt numai oameni civilizati, strazile sunt curate si sigure, n-avem caini vagabonzi, taximetristii sunt painea lui Dumnezeu si pe stadioane sunt numai gentlemani care vin cu familiile.
  • -7 (21 voturi)    
    atacuri cu grenada in Romania: 0 (Joi, 17 octombrie 2019, 13:40)

    Razvan_M [utilizator]

    Atacuri cu grenada in Suedia:

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_grenade_attacks_in_Sweden

    Salam aaleikum, kufar!
    • +8 (20 voturi)    
      cati km de autostrazi are Romania? (Joi, 17 octombrie 2019, 14:03)

      santor [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      cat e salariul mediu in Romania? Cum stam cu educatia, sanatatea? Cati scandinavi isi parasesc tarile si vin sa munceasca in Romania? Cum stam cu coruptia, cu deturnarea de fonduri? Care e speranta de viata, mortalitatea infantila?

      S-au trezit nationalistii raniti in orgoliul lor de daci mandri ai Europei si incep sa se ratoiasca la "primitivii" scandinavi.
      • 0 (18 voturi)    
        Prietene, vin sa vada un meci si atat... (Joi, 17 octombrie 2019, 14:26)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui santor

        Nu se muta la noi, nu are nici o importanta pentru ei cat este salariul mediu si toate celelalte elemente pe care le mentionezi.
        Singura intrebare este: sunt sau nu in siguranta la meci?
        Da-mi exemplu de o singura nationala care sa fi jucat ii Romania si ai carei suporteri sa fi fost batuti de romani. Sau invers, da-mi exemplu de un singur meci pe care noi sa-l fi jucat in deplasare si suporterii nostri sa fi batut localnicii.
        • 0 (8 voturi)    
          Prietene (Joi, 17 octombrie 2019, 15:36)

          fit.eugen [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          Ce legatura au atacurile cu grenada? Prietene stii ce s-a intamplat la meciul cu Spania? Stii de ce a a platit Romania amenda si s-a interzis accesul pe stadion al pasnicilor suporteri?
      • 0 (4 voturi)    
        Da (Joi, 17 octombrie 2019, 15:07)

        Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui santor

        Dar cati km de cocalari are Suedia?
    • +4 (10 voturi)    
      Atacuri cu grenada in Romania (Joi, 17 octombrie 2019, 14:54)

      hybrid [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      https://www.observatordearges.ro/atac-cu-grenada-intr-un-bar-din-romania.html

      https://adevarul.ro/news/societate/principalul-suspect-atentatului-terorist-grenada-liceul-jean-monnet-fost-arestat-1_50aca90c7c42d5a66387d458/index.html

      https://adevarul.ro/locale/focsani/singurul-atentat-bomba-romania-nu-s-au-gasit-autorii-s-ar-produs-deflagratia-murit-sute-oameni-1_576a4ca85ab6550cb82f1fd2/index.html
    • +3 (9 voturi)    
      Atacuri cu grenada in Romania (Joi, 17 octombrie 2019, 14:54)

      hybrid [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      https://www.observatordearges.ro/atac-cu-grenada-intr-un-bar-din-romania.html

      https://adevarul.ro/news/societate/principalul-suspect-atentatului-terorist-grenada-liceul-jean-monnet-fost-arestat-1_50aca90c7c42d5a66387d458/index.html

      https://adevarul.ro/locale/focsani/singurul-atentat-bomba-romania-nu-s-au-gasit-autorii-s-ar-produs-deflagratia-murit-sute-oameni-1_576a4ca85ab6550cb82f1fd2/index.html
  • +3 (13 voturi)    
    dupa 30 de ani Romania e inca o tara primitiva (Joi, 17 octombrie 2019, 14:39)

    dasim [utilizator]

    Nu poti sa-ti duci sotia si copii pe stadion de frica unor tampiti care incendiaza, injura si se bat. Nu e de mirare ca strainilor le e teama sa vina aici.
    • 0 (10 voturi)    
      Cu nevasta la stadion (Joi, 17 octombrie 2019, 16:29)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui dasim

      Dacă nu poți merge cu nevasta la Arena Națională să vadă și ea, ca tot omul civilizat, FCSB-Dinamo, atunci asta să fie paguba.
      În Malmö însă ți-e cam frică să-ți duci nevasta și pe stradă.
      https://www.thelocal.se/20190617/five-things-you-should-know-about-malms-wave-of-explosions
    • -1 (7 voturi)    
      Aceasta e o insulta! (Joi, 17 octombrie 2019, 17:31)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui dasim

      Stimate domn, daca Romania ti se pare primitiva, cum sunt tarile unde copiii nostri sunt traficati ca obiectele placerilor perverse ale ”civilizatilor”?!
      Cum ți se pare o țară ca Suedia, în care un homeless român a fost ucis în bătaie de niște adolescenți blonzi și ”zburdalnici”, care s-au și filmat de mândri ce erau, iar minunata justiție suedeză a decis că nu a fost crimă, iar băieții trebuie trimiși un pic în vacanță, la refacere mintală?! Detalii aici: https://www.libertatea.ro/stiri/tinerii-care-au-ucis-in-bataie-un-roman-in-suedia-nu-sunt-vinovat-de-crima-2597227
      Mă scuzi, dar eu am început să mă satur de români ca tine, care își insultă țara non-stop și se cred superiori, pe chestia asta. Încearcă să trăiești un pic printre civilizații aia și mai reflectează...
  • +5 (5 voturi)    
    Fotbalul este un divertisment ! (Joi, 17 octombrie 2019, 15:25)

    Observatory [utilizator]

    A viziona un meci de fotbal, a aplauda și încuraja echipa favorita in mod civilizat face parte din atmosfera magica a unui meci !
    Dar când ajungi la înjurături , acte de violenta și golanimi , totul se schimba .
    Un bătrân spunea: “ Ce poate un tânăr sa învețe de la un meci de fotbal ?
    Mizerie, înjurături și acte de violenta !
    Nu neaparat la noi, in toată lumea, chiar și cea mai civilizata , au uscăturile lor .
  • 0 (8 voturi)    
    Sa cedeze meciul la masa verde, atunci! (Joi, 17 octombrie 2019, 15:33)

    Metec [utilizator]

    Hai ca ma scarbeste ”sensibilitatea” astora din Nord, parca ar fi niste fete mari... Au ajuns sa se dea hărțuiți de niște copii, ditamai vlăjganii! Și cine a fost rasist cu blonzii ăștia?!
    Pe turcește, siktir!
  • +4 (6 voturi)    
    Interzis pe viata pe stadion huliganilor (Joi, 17 octombrie 2019, 15:37)

    fit.eugen [utilizator]

    Cine nu se comporta civilizat nu are ce cauta la meciuri.
    • 0 (0 voturi)    
      oops (Sâmbătă, 19 octombrie 2019, 0:40)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui fit.eugen

      tu vrei sa dispara Universitatea Cluj-napoca de tot?