Villarreal le-a administrat o adevărată lecție de fotbal celor de la Betis Sevilla, impunându-se cu 5-1, într-un meci din etapa a șaptea a campionatului din Spania. În minutul 67 al confruntării de pe Estadio de la Ceramica, tabela arăta 1-1, însă "Submarinul galben" a marcat de patru ori în ultimele 26 de minute.

Villarreal a intrat în avantaj la pauză, după golul lui Ekambi din minutul 39. Betis a egalat situația în minutul 48, însă gazdele s-au dezlănțuit în ultimele 26 de minute ale partidei.

Cazorla a transformat un penalty în minutul 68, iar Villarreal a preluat din nou conducerea. Ekambi și-a trecut în cont dubla (76'), însă spectacolul a continuat și în prelungiri. Gazdele au punctat de două ori în două minute, prin Moreno (90+2') și Chukwueze (90+4'), stabilind scorul final, 5-1.

Vezi aici rezumatul meciului Villarreal vs Betis.

1. Real Madrid (12:6) 14 puncte

2. Real Sociedad (10:4) 13

3. Atl. Madrid (7:4) 13

4. Ath Bilbao (7:2) 12

5. Villarreal (18:11) 11 (+ un joc)

6. Granada CF (12:6) 11