Norwich a obținut o victorie uriașă pe teren propriu în fața campioanei Manchester City. Nou-promovata din Premier League s-a impus cu 3-2, oprind seria de invincibilitate a "cetățenilor". Trupa lui Pep Guardiola nu mai pierduse în campionat de la finalul lunii ianuarie.

Norwich a condus cu 2-0, grație golurilor înscrise de McLean (18') și Cantwell (28'). City a redus din diferență pe finalul primei reprize, prin Aguero (45'), însă gazdele au marcat din nou după pauză. Pukki a dus scorul la 3-1 pentru Norwich în minutul 50.

Rodri a înscris pentru City în minutul 88, însă "cetățenii" nu au putut evita eșecul. Manchester City nu mai pierduse în campionat de la finalul lunii ianuarie (1-2 cu Newcastle), având o serie de 18 meciuri fără înfrângere.

Cele două echipe nu se mai întâlniseră de trei ani, iar ultima victorie a lui Norwich în fața "cetățenilor" data din anul 2013 (tot 3-2 în Premier League).

Vezi aici golurile marcate în partida Norwich vs Manchester City.

Rezultatele înregistrate sâmbătă în etapa a cincea din Premier League:

Wolverhampton - Chelsea 2-5

Au marcat: Abraham ’69 (autogol), Cutrone ’85 / Tomori ’31, Abraham ’34, ’41, ’55, Mount ‘90+6

Au marcat: Mane ‘28, ‘40, Salah ‘72 / Willems ‘7

Meciurile Bournemouth – Everton şi Watford – Arsenal se vor disputa duminică, iar întâlnirea Aston Villa – West Ham este programată luni.