​CFR Cluj, campioana României, a terminat la egalitate, sâmbătă, scor 1-1, cu echipa Poli Iași, în prima etapă a noului sezon din Liga 1.

Liga 1Foto: lpf.ro

Deac a deschis scorul cu o lovitură de cap în minutul 23. Centrarea a venit de la Camora. În minutul 62, Loshaj a pătruns în careul advers, a șutat, iar mingea a ajuns în poartă după ce a fost deviată de Burcă și Mureșan. Oaspeții au scăpat pe contraatac în minutul 90, însă Andrei Cristea a trimis în bară.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu (Susic ’46), Burcă, Mureşan, Camora – Itu (Aurelio ’61), Djokovic, Sylla (Omrani ’64) – Deac, Rondon, Costache. Antrenor: Dan Petrescu

Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, Panţîru – Chelaru, Loshaj (Passaglia ’80) – Danale (Carlone ’58), Teixeira (Cristea ’61), Horşia - Bălan. Antrenor: Mihai Teja

Partida a fost arbitrată de Cătălin Popa (central), Gabriel Stroe, Alexandru Vodă (asistenți), Cătălin Buşi (rezervă). Observatori au fost Nicolae Grigorescu și Marian Ivan.