Gheorghe Hagi, după transferul lui Ianis la Genk: "Am refuzat o ofertă de trei-patru ori mai mare"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 12 iulie 2019, 21:21 Sport | Fotbal


Gheorghe Hagi
Foto: fcviitorul.ro
KRC Genk, campioana Belgiei, a anunţat, vineri, transferul lui Ianis Hagi, de la FC Viitorul. Mijlocaşul ofensiv a semnat un contract valabil până în 2024, iar Gheorghe Hagi, tatăl şi antrenorul lui Ianis, a oferit detalii legate de transferul mijlocaşului, scrie Mediafax.

Gheorghe Hagi se declară mulţumit de decizia clubului şi a povestit cum au decurs negocierile cu formaţia belgiană. În plus, manager-ul tehnic de la Viitorul a anunţat că suma de transfer este mai mică de 10 milioane de euro, fiind refuzată o ofertă din Rusia de chiar trei-patru ori mai mare decât cea de la campioana Belgiei. În plus, Viitorul a păstrat procente dintr-un viitor transfer.

"Ianis a semnat contractul astăzi, la prânz. Contractul este pe cinci ani, dar cel mai important este că jucătorul este fericit. Noi credem că este o alegere corectă pentru progresul lui, este o echipă care se luptă pentru câştigarea campionatului, joacă în Europa, este un club care a crescut foarte mult în ultimii ani.

Noi discutam cu Genk de foarte mult timp. Am discutat dinaintea Campionatului European. Şi cu cei de la Genk, dar şi cu celelalte cluburi. Au fost 3-4 cluburi care l-au dorit pe Ianis. Genk este o echipă care creşte jucători, ţara este cu un nivel de trai foarte ridicat, iar lotul echipei este foarte puternic. În plus, antrenorul l-a dorit pe Ianis. A discutat chiar el cu Ianis în timpul Campionatului European. N-a fost o decizie uşoară. Dacă era uşoară, o luam de mult.

Au fost mai mulţi factori, chiar şi cel financiar. Ianis a luat decizia şi noi am ţinut cont de ea. Antrenorul mi-a spus că-l doreşte foarte mult pe Ianis. Aşa cum l-au vrut şi celelalte echipe. Noi n-am ales banii. Şi clubul, şi jucătorul, ambele părţi au pierdut foarte mulţi bani. Dar nu asta contează acum. Vom vedea dacă am ales corect. Dar v-a spus şi Popescu. Era o ofertă de 3-4 ori mai mare venită din Rusia.

Viaţa e făcută din oportunităţi şi decizii. Jucătorul îşi dorea foarte mult acest lucru, iar noi am fost de acord cu el. Nu există garanţia că Ianis va juca. Jucătorul a fost dorit şi atât. Nu există garanţii. E dorinţă, nu garanţie. FC Viitorul şi-a păstrat procente şi dintr-un viitor transfer. Oferta nu s-a ridicat la pretenţiile noastre financiare, dar asta e. Nu a mai contat acest aspect", a declarat Gică Hagi, la Telekom Sport

Ianis s-a alăturat deja noii sale echipe, după o vizită medicală foarte lungă: "Ianis e deja cu echipa, a plecat cu ei. A făcut controlul medical la prânz, şase ore. A intrat într-un club modern, un club dezvoltat bine şi cu idei foarte clare. Sperăm să aibă succes şi să-i meargă bine", a mai declarat Gheorghe Hagi.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7622 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    pacat (Vineri, 12 iulie 2019, 21:34)

    victor L [utilizator]

    ca Hagi senior ne crede prosati!

    Dupa ce a fost "purtat" prin Spania si Anglia, a ajuns la Genk
  • +2 (6 voturi)    
    URSS (Vineri, 12 iulie 2019, 21:39)

    un domn [utilizator]

    Urmeaza sa simta schimbarea de “management “ la Kremlin, asa ca Gica a ales si Viata Copilului Sau
  • 0 (12 voturi)    
    DAAA, si porcu' zboara... (Vineri, 12 iulie 2019, 23:07)

    Martha Logu [utilizator]

    .... de la zvonurile cu Barcelona si Mancester City, Ajax si altii, a ajuns sa frece banca de rezerve a descultilor de la Genk.
    Il baga tacsu' cat poate in fata, ca altfel nici copil de mingi nu era.
  • +4 (10 voturi)    
    Tipic Hagi (Vineri, 12 iulie 2019, 23:15)

    Lu48 [utilizator]

    Oferta refuzată a fost mai mare de trei ori sau de patru ori ? Diferenţa este de doar 10 milioane Euro.
  • +8 (14 voturi)    
    Pai daca au refuzat pe Spartak ce oferea 12 mil (Vineri, 12 iulie 2019, 23:52)

    Susufler0 [utilizator]

    si au ales un club ce le-a oferit de 2-3 ori mai putin si care nu-l asigura pe Hagi jr ca o sa joace, inseamna ca -vai, mama lui - juniorul nu a avut pic de cautare ! Ameteala maxima in mass-media timp de 12 saptamani pt a se ascunde un esec, faptul ca nu are valoare pt campionatele tari !

    PS. Cand o trage linie si o scadea cat le-a dat si nulitatilor de ziaristi ca sa aminteasca aia de ofertele venite de Barca, Bayern, Man City, ramane cu minus de pe urma acestui mult laudat transfer !!!! :)))))
    • -3 (11 voturi)    
      dom'le... (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 4:04)

      ovyd79 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      dar va "pricepeti" la de toate, nu gluma... ce e asa greu de crezut ca echipe ca Barcelona si City l-ar fi vrut si apoi l-ar fi imprumutat la alte echipe?!?! (ceea ce Ianis nu a vrut)... Cluburile mari fac asa cu foarte multi jucatori tineri, in fiecare an. Chelsea de exemplu are vreo 10-15 jucatori care sunt imprumutati la alte echipe in momentul asta, daca nu ma insel.
      • -1 (1 vot)    
        Chiar ma pricep ! (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 23:47)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ovyd79

        dar inainte de toate vorbesc pe baza unor informatii obtinute din articole de sport !
        "Ce e asa de greu de crezut ca echipe ca Barcelona si City l-ar fi vrut si apoi l-ar fi imprumutat..."
        E foarte greu de crezut, daca nu imposibil cata vreme cele doua conduceri nu au confirmat discutiile despre jucator. La un moment dat s-a vorbit de Sevilia de Bayern. In realitate singurele oferte certe au fost de la Spartak si Genk

        PS. E greu intr-adevar pt un Rege sa vada ca pe Printul lui nu se prea bat echipele mari, in vreme pe Razvan Marin, fiul unui fundas "ghioghar" de pe la Sportul Studentesc (coleg de echipa cu decarul Hagi) s-au luptat echipe mari !
  • -2 (10 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 1:46)

    Tsh [utilizator]

    citesc comentariile: e incredibil cata invidie pot sa aiba romanii fata de alti romani! pur si simplu incredibil!

    omul incearca sa isi faca un viitor, si nu pe spatele vostru de comentati mai sus, dar muncind departe de casa....

    merita cel putin un pic de sustinere pur si simplu pentru ca e roman!

    succese Ianis!
  • 0 (4 voturi)    
    Sa fie bine ca sa nu fie rau,dar si la Genk tot... (Sâmbătă, 13 iulie 2019, 15:34)

    Plagarus [utilizator]

    ....rezerva va fi "marele " talent,doar in numele tatalui.