Danemarca a învins Austria, scor 3-1, în a doua partidă disputată de cele două reprezentative în Grupa B a Campionatului European de tineret. În urma acestui rezultat, danezii se clasează pe locul secund în grupă, cu trei puncte, la egalitate cu Germania (un meci mai puțin) și adversarii de joi.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Maehle ('33, '77) și Skov Olsen ('90+3) au înscris pentru Danemarca, în timp ce Lienhart a marcat pentru Austria. Baumgartner (intrat pe teren în minutul 67) a ratat un penalti pentru austrieci în minutul 73.

În aceeaşi grupă se va disputa, de la ora 22.00, la Trieste, partida Germania vs Serbia, arbitrată de Istvan Kovacs.

3. Danemarca (4-4) 3

• Din cele 3 grupe se vor califica în semifinale câștigătoarele și cea mai bună ocupantă a locurilor secunde.

*Turneul final european va putea fi urmărit în direct pe TVR 1, TVR 2 si TVR HD și Livescore și LiveText pe HotNews.ro.