​​Gaz Metan Mediaș a câștigat ultimul meci al sezonului de Liga 1, pe teren propriu, scor 3-1, împotriva retrogradatei Concordia Chaijna. Echipa antrenată de Edi Iordănescu a terminat play-out-ul pe prima poziție, cu 48 de puncte.

Liga 1, logoFoto: lpf.ro

Gazdele au deschis scorul prin Rondon după doar 43 de secunde. Venezueleanul a reușit dubla în minutul 5, cu capul. În minutul 30, portarul Mișu a apărat penalty-ul executat de Caiado. Yazalde a făcut 3-0 din pasa lui Rondon ('36), însă Gorobsov a stabilit scorul final în minutul 45, cu un șut de la 25 de metri.

Zece victorii, două egaluri și două înfrângeri a înregistrat Gaz Metan Mediaș în play-out, în timp ce Concordia Chiajna a câștigat două meciuri, a remizat de patru ori și a pierdut opt partide.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Pleaşcă, Diallo, Larie, Romeo - Ivanov, Aurelio (Ely Fernandes '74) - Olaru (Mailat '69), Caiado, Rondon (Costea '64) - Yazalde. Antrenor: Edward Iordănescu

Concordia Chiajna: Mişu - Bărboianu, Meira, Stănică, Fota- Paliu (Obedeanu '83), Gorobsov, Nivaldo - Grădinaru, Bawab (Constantin '90), Ivanovic. Antrenor: Adrian Falub

Cartonaşe galbene: Fota '29, Bărboianu '37, Gorobsov '67, Ivanovici '79

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Florin Ovidiu Mazilu (central), Gabriel Bârjac, Ionel Valentin Dumitru (asistenţi) şi Cătălin Buşi. Observatori au fost Zoltan Szekely şi Mircea Călin.

Clasamentul final al play-out-ului:

1. Gaz Metan Mediaș (25-9) 48 puncte

2. FC Botoșani (18-9) 44

3. Dinamo București (16-7) 43

4. FC Voluntari (14-16) 31

5. Poli Iași (12-18) 31

6. AFC Hermannstadt (9-19) 27 - va juca la baraj împotriva echipei Universitatea Cluj

7. Dunărea Călărași (8-18) 25 - a retrogradat

8. Concordia Chiajna (17-23) 19 - a retrogradat